Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský biochemik zabezpečuje vakcíny pre celý svet

Slovenský biochemik Viliam Pavliak je jedným z expertov Bill & Melinda Gates Medical Research Institute, ktorý sa dlhodobo snaží, aby mali k očkovaniu prístup aj krajiny tretieho sveta. K inštitútu, ktorý je súčasťou známej nadácie Gatesovcov, nastúpil po rokoch vývoja vakcín pre farmaceutický gigant Pfizer.

Prvé skúsenosti Viliam Pavliak získal v Chemickom ústave SAV, kde v roku 1988 obhájil dizertačnú prácu.

Ako vysvetlil slovenský vedec: “Chemický ústav v Bratislave bol svetovo uznávaný a zameraný na výskum cukrov. Naše laboratórium vedené Dr. Jozefom Sandulom a Dr. Ladislavom Maslerom študovalo polysacharidy patogénnych kvasiniek rodu Candida, ktoré spôsobujú u osôb s poškodeným imunitným systémom kandidové infekcie. Moja práca bola zameraná na štúdium tých štruktúr polysacharidov, proti ktorým imunitný systém vyvolá odpoveď vo forme tvorby protilátok.”

Ešte pred revolúciou odišiel Viliam Pavliak do USA na post-doktorálne štúdium na Národnom inštitúte zdravia (NIH). V laboratóriu Neila Glaudemansa a Pavla Kováča spolupracoval na syntetickej vakcíne proti Shigelle. Po troch rokoch na NIH dostal ponuku na druhé postdoktorálne štúdium v Kanade na National Research Council v Ottawe, kde pracoval v laboratóriu Dr. Harolda Jenningsa na Inštitúte biologických vied (NRC). Od roku 1999 pôsobil v spoločnosti Wyath, kde bol od roku 2004 vo vedúcej funkcii. Pomáhal vyvíjať úspešnú pneumokokovú vakcínu Prevenar, ktorá sa využíva aj na očkovanie detí Slovensku. Firmu neskôr kúpil farmaceutický gigant Pfizer. AJ v spoločnosti Pfizer pôsobil vo vedúcich funkciách. Po 17 rokoch práce pre Wyath/Pfizer prijal Pavliak ponuku od neziskovej inštitúcie Medzinárodný inštitút pre vakcíny. Stal sa tam šéfom pre vývoj vakcín. Organizácia pomáha zabezpečovať očkovanie pre krajiny tretieho sveta. Zabezpečovaniu vakcín pre rozvojové krajiny sa venuje od roku 2019 aj v novom pôsobisku – Bill & Melinda Gates Research Institute, ktorý patrí pod nadáciu Gatesovcov.

Ako uvieol Pavliak: “Moja súčasná práca je zameraná na vývoj vakcín pre krajiny tretieho sveta a na transfer vakcínových technológií výrobcom v rozvojových krajinách. Spolupracujem s výrobcami v Južnej Kórei, Indii, Indonézii a Bangladéši na vakcínach proti cholere, týfusu a salmonele.”

Úloha Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov pri vývoji a distribúcii vakcíny

Ako uviedol Viliam Pavliak: “Vakcínu sme nevyvíjali, ale kolegovia pracovali na logistike spracovania výsledkov z klinických testov. Nadácia sa finančne podieľala aj na formovaní Covaxu, platformy pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vakcinačných aliancií Gavi a CEPI, ktorá má zabezpečiť urýchlenie vývoja, produkcie a spravodlivú dostupnosť vakcín pre rozvojový svet. Snaží sa zaistiť kapacity na výrobu očkovacích látok a monoklonálnych protilátok. Tejto oblasti sa Gatesovci dlhodobo venujú.”

Bezpečnosť vakcín

Na tému bezpečnosti vakcín Viliam Pavliak dodal: “Je pravda, že výnimočne sa môžu prejaviť vedľajšie účinky ako horúčka, prípade anafylaktický šok či bolesti ramena na mieste, kde bola očkovacia látka vpichnutá. To sú bežné vedľajšie účinky aj iných vakcín, u niektorých ľudí sa prejavia silnejšie, u iných vôbec. Bezpečnosť vakcín sa sleduje už počas klinických testov, je to jedna z kritických kategórií. Ja osobne by som prijal radšej horúčku z vakcíny ako Covid. Pri ňom človek nikdy vopred nevie, či bude mať ľahký alebo ťažký priebeh.”

Zdroj: https://www.forbes.sk; TASR, zverejnené: 10.2.2021, autor: rpa