HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Slovensko dostane ďalších 100 000 testov na koronavírus

Aktualita

Slovenský vedec Pavol Čekan vyvádza Slovákov z omylu. Toto je skutočná  pravda o PCR testovaní

Spoločnosť MultiplexDX známeho biochemika Pavla Čekana daruje Slovensku ďalších 100 000 PCR testov na koronavírus. Pavol Čekan a premiér Igor Matovič to 9.10.2020 oznámili na tlačovej konferencii. K dispozícii ich budú mať všetky štátne laboratóriá, ktoré u nás testujú na koronavírus. 

Ako uviedol Čekan na tlačovej konferencii: „Je aj na nás, aby sme v tomto čase vytvorili akúsi reťaz solidárnosti a boli príkladom pre ďalších. Naša firma nie je bohatá, nemáme miliónové tržby a nemáme na účtoch obrovské peniaze, ale vieme veľmi rýchlo vyrobiť testy, ktoré môžu pomôcť.“ Projekt podľa zúčastnených ukázal dôležitosť spolupráce súkromného a akademického sektora.

Čekan dodal, že sa mesiace snažili nezaspať na vavrínoch a vylepšiť svoje PCR testy, do ktorých vývoja sa pustili ešte na začiatku pandémie. „Môžem s určitosťou povedať, že sme dosiahli cieľ, a to sú nové a ešte lepšie testy. Osobne už neviem inovovať viac a posunúť ich ďalej,“ povedal.

Testy sú podľa neho citlivejšie a kvalitnejšie. Dokážu s vysokou pravdepodobnosťou eliminovať falošné pozitivity a negativity a koronavírus majú odhaliť skôr, už na tretí či štvrtý deň od nakazenia. Ako hovorí Čekan: „Okno, keď vieme zachytiť pozitívneho človeka, sa rozšírilo.“ Výroba jedného setu trvala asi jeden deň, no vývoj, validácia a certifikácia trvala mesiace.

Ako ďalej konštatoval Pavol Čekan: „Je to uzavretie synergie, ktorá vznikla medzi Vedeckým parkom Univerzity Komenského, Biomedicínskym centrom SAV a firmou MultiplexDX.“

Vedci z MultiplexDX pritom svoje testy neustále inovujú, aktuálne majú v ponuke taký, ktorý je stály pri izbovej teplote, čo umožňuje veľmi jednoduchý transport. Okrem toho ešte finalizujú test, ktorý rozlíši chrípku a koronavírus. Ako dodal na záver Čekan: „Veríme, že 10-tisíc rozlišovacích testov odovzdáme koncom októbra 2020 Úradu verejného zdravotníctva. Veríme, že všetci budú spokojní s tým, ako špičkovo fungujú, a že naozaj dokážu rozlíšiť chrípku od koronavírusu.“

Doteraz sa na Slovensku urobilo viac ako 500 000 testov. Táto zásoba by podľa premiéra SR mala vydržať až tri alebo štyri týždne.

Spoločnosť MultiplexDX darovala štátu testy aj v minulosti, na jar 2020 dostalo Slovensko tiež 100 000 kusov testov. Dar vtedy financovala nadácia ESET.

Zdroj: https://www.startitup.sk; https://www.forbes.sk, zverejnené: 9.10.2020, autor: rpa