Slovenskí výskumníci môžu naplno využívať Európsku výskumnú dátovú platformu COVID-19
Aktualita
Oblasti
EOSC
Rýchle a otvorené zdieľanie údajov výrazne urýchľuje výskum a objavovanie, ktoré je nevyhnutné na reakciu na pandémiu COVID-19. Európska komisia a Európsky bioinformatický inštitút EMBL (EMBL-EBI) spolu s členskými štátmi EÚ a výskumnými partnermi, ako je napríklad ELIXIR, prevádzkujú od apríla 2020 špecializovanú Európsku výskumnú dátovú platformu COVID-19, ktorá umožňuje rýchle zhromažďovanie a komplexné zdieľanie dostupných výskumných dát z rôznych zdrojov pre európske a globálne výskumné komunity. Toto spoločné úsilie je prioritným pilotným projektom pri realizácii cieľov Európskeho cloudu pre otvorenú vedu (EOSC).
Európska výskumná dátová platforma COVID-19 pozostáva z troch
prepojených komponentov:
SARS-CoV-2 Data Hubs, ktoré zaznamenávajú tok sekvenčných údajov vypuknutia SARS-CoV-2 a poskytujú komplexné otvorené zdieľanie údajov pre európske a globálne výskumné komunity.
Federated European Genome-phenome Archive, ktorý poskytuje bezpečné kontrolované zdieľanie prístupu k citlivým údajom o pacientoch a výskumných údajoch súvisiacich s COVID-19.
COVID-19 Data Portal, ktorý prepája a priebežne aktualizuje príslušné datasety COVID-19 a umožňuje zdieľanie sekvenčných údajov. Dátový portál COVID-19 je hlavnou vstupnou bránou do európskej dátovej platformy COVID-19. Kľúčové prvky platformy sú:
systémy na prieskum a vizualizáciu
údajov;
cloudové výpočtové zariadenie, v
ktorom môžu vedci a pracovníci verejného zdravotníctva spolupracovať;
všetky dáta a metadáta prístupné z
dátového portálu COVID-19 sú v maximálne možnej miere otvorené a FAIR;
distribuuje sa podkladová dátová
infraštruktúra, pričom niektoré dátové centrá sa nachádzajú v členských
štátoch;
uprednostňujú sa existujúce štandardy,
ktoré už používajú výskumné komunity;
dodržiavajú sa právne predpisy EÚ o
údajoch, a najmä o ochrane osobných údajov.