Európska komisia publikovala štatistiky prvej uzávierky schémy EIC Accelerator, ktorá zaznamenala v programe Horizont Európa viacero dôležitých zmien týkajúcich sa podávania ako aj hodnotenia projektových návrhov. Európska rada pre inovácie vybrala v prvej uzávierke (16. júna 2021) 65 inovatívnych start-upov, ktoré získajú na financovanie svojich prelomových inovácií 363 mil. EUR. Firmy mali možnosť získať kombinované financovanie vo forme grantu a kapitálovej investície do výšky 17 mil. EUR na dovývoj a škálovanie svojej prelomovej inovácie v oblasti zdravia, digitálnych technológií, energií, biotechnológií, vesmíru a iných.
Vybrané firmy prešli novým procesom výberu, ktorý priniesol nový rámcový program. Po krátkom a plnom návrhu, ktoré predkladali prostredníctvom špecializovanej platformy založenej na umelej inteligencii obhájili svoj projekt aj pred panelom skúsených investorov a podnikateľov.
V tvrdej konkurencii 801 podaných plných návrhov uspela aj slovenská firma Glycanostics s projektom diagnostiky rakoviny prostaty využívajúcou neinvazívne testovanie na báze inovatívneho skenovania glykánov.
Nižšie ponúkame vybrané štatistiky prvej uzávierky:
Fáza plných návrhov:
Zoznam všetkých úspešných firiem z prvej uzávierky
EIC Accelerator je schéma pre malé a stredné podniky, start-upy, scale-upy, ako aj inovátorov jednotlivcov, ktorí plánujú založiť pre rozvoj svojej inovácie biznis. Je určená pre financovanie prelomových inovácií (technológie, produkty, služby), ktoré vykazujú veľký trhový potenciál s dopadom na EÚ/globálny trh a zároveň sú príliš rizikové pre financovanie z iných zdrojov. Doposiaľ sa v tejto schéme, ako aj v jej predchodcovi (SME Instrument fáza 2) podarilo uspieť len trom slovenským firmám: Saftra Photonics, MultiplexDX a Sensoneo.
Viac informácií o tejto schéme nájdete v sekcii Európska rada pre inovácie a poskytne Vám ich aj príslušný národný kontaktný bod na Slovensku.
Zdroj: EK, zverejnené: 14.10.2021, autor: lda/IvF