HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Prvé slovenské vodíkové auto na Expo v Dubaji

Aktualita

Slovensko predstavilo na svetovej výstave Expo Dubaj športový automobil na vodíkový pohon s označením MH2. Ide o vôbec prvé vodíkové auto zo Slovenska. Koncept pripravila spoločnosť Matador Group so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a odhalili ho v rámci svetovej premiéry šéfdizajnér Branislav Maukš a minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Expo v Dubaji bolo preložené z minulého roka kvôli pandémii koronavírusu na október 2021 až marec 2022. 

Ako uviedol minister Sulík: „Na Expo Dubaj máme ambíciu predstaviť sa globálnemu publiku ako krajina prirodzeného talentu a inovatívnych riešení, či už v oblasti mobility alebo udržateľnosti. S tým súvisia vodíkové technológie. Vodík je budúcnosť a my chceme byť na ňu pripravení, keďže jedným z efektov zavedenia vodíka ako paliva budúcnosti je výrazné zníženie emis.“

Vodíkové auto má byť okrem iného ďalším významným krokom k rozvoju vodíkového priemyslu na Slovensku.

Dekan Strojníckej fakulty TUKE Jozef Živčák ozrejmil, že vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia.

Vodíkovým technológiám sa venujú dlhé roky

Ako dodal dekan Živčák: „Na Strojníckej fakulte našej univerzity máme niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave. Sme veľmi radi, že tento projekt s Matador Group dostal zelenú a dali sme týmto šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte.“

Svetová výstava Expo Dubaj 2020 otvorila brány pre návštevníkov 1. októbra 2021. V slovenskom pavilóne uvidia návštevníci okrem konceptu MH2 napríklad 3D model čistenia oceánov – Ôsmy svetadiel či vodíkový autobus. Výstava trvá až do konca marca 2022 a návštevníkom sa predstavia vystavovatelia zo 192 krajín.

Zdroj: https://auto.hnonline.sk, zverejnené: 6. 10. 2021, autor: rpa