Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Projekt VEDTools zlepšuje digitálnu dostupnosť

VEDTools - Hier geht es zum Video
Výskum na AIT Center for Technology v Rakúsku. Zdroj: https://www.ait.ac.at

Výskum AIT pre digitálnu dostupnosť: Nový nástroj má za cieľ sprístupniť vizuálne softvérové ​​prvky ľuďom so zrakovým postihnutím.

V projekte VEDTools AIT Center for Technology v Rakúsku v spolupráci s Asociáciou pomoci pre nevidiacich a slabozrakých a spoločnosťou Videbis vyvinuli a vyhodnotili prototyp nástroja, ktorý umožňuje ľuďom so zrakovým postihnutím lepšie využívať videokonferencie, online videá a obsah tabúľ jasne viditeľný priamo na obrazovke.

Andreas Sackl, vedec z AIT Center for Technology Christian Vogelauer, projektový manažér Asociácie pomoci pre nevidiacich a slabozrakých, vo videopríspevku vo Futurezone vysvetľujú, čo je projekt VEDTools, ktorý sa začal v roku 2020, a ako riešenie môže pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím.

Veľká cieľová skupina

Približne 300 000 ľudí v Rakúsku je ťažko zrakovo postihnutých. Používanie nástrojov na videokonferencie ako Microsoft Teams, Zoom, Webex & Co., ale aj používanie video kanálov či prezentačných nástrojov – teda vizuálnych softvérových riešení – bolo pre mnohých ľudí v posledných dvoch rokoch pandémie povinné a dnes je už takmer samozrejmosťou v bežnom živote. Ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím však doteraz tieto aplikácie jednoducho slúžili len málo alebo vôbec. Ľudia so zrakovým postihnutím majú často problém rozoznávať farby, kontrasty a obrysy.

Možnosť prispôsobenia

Nástroj VEDTool zohľadňuje všetky tieto faktory: Prispôsobením jasu a kontrastu, použitím algoritmov na zvýraznenie okrajov na zvýšenie ostrosti a pomocou úprav farieb alebo zvýšenia sýtosti farieb môžu zrakovo postihnutí využívať aj vizuálne ponuky na počítači oveľa lepšie. Prototyp VEDTool teraz ponúka individuálne konfigurovateľný, inovatívny a digitálny optimalizačný nástroj, ktorý môže byť cennou podporou pre mnohých ľudí s chybným zrakom. Tváre a text sú tak ľahšie rozpoznateľné.

Ako vysvetlil vysvetľuje Andreas Sackl z AIT Center for Technology Experience: „Poruchy zraku sú veľmi individuálne. To znamená, že je veľmi dôležité, aby si každý používateľ mohol individuálne nastaviť filtre, ktoré používame.“ Ovláda sa pomocou myši, klávesových skratiek alebo otočného ovládača, ktorý je tiež pripojený k počítaču.

Ako zdôraznil motiváciu a dôležitosť projektu projektový manažér Christian Vogelauer z Asociácie pomoci pre nevidiacich a slabozrakých: „S nástrojom VEDTool sme vytvorili príležitosť vrátiť zrakovo postihnutých ľudí do pracovného procesu.“

Partneri projektu:

  • Pomoc pre nevidomých a slabozrakých

  • AIT centrum pre technologické skúsenosti

  • videobis

  • UniCredit Bank Austria

Finančná podpora:

Pracovná komora Viedeň – Digitalizačný fond Práca 4.0

Zdroj: https://www.ait.ac.at, zverejnené: 14. 3. 2022, autor: rpa