HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Prezentácie SAV na Vedeckom veľtrhu v Bratislave pritiahli množstvo návštevníkov

Aktualita

SAV na Vedeckom veľtrhu v Bratislave
5. ročník Vedeckého veľtrhu. Zdroj: https://www.sav.sk

Slnečný septembrový piatok patril v Bratislave v poradí už piatemu ročníku Vedeckého veľtrhu. Žiaci základných a  stredných škôl, ale aj dospelí návštevníci si v priestoroch námestia M. R. Štefánika pri nákupnom centre Eurovea mohli pozrieť zaujímavé prezentácie rôznych oblastí vedy a výskumu. SAV sa na podujatí predstavila jedenástimi stánkami. Vedecký veľtrh sa uskutočnil 23. 9. 2022.

Návštevníkom sa v úvode podujatia prihovoril aj podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied Martin Venhart, ktorý všetkých pozval do stánkov SAV. Ako povzbudil zvedavosť divákov M. Venhart: „Slovenská akadémia vied je vedecká inštitúcia, ktorá pokrýva obrovský rozsah vedných odborov. Pandémia, ktorá nás trápi už niekoľko rokov nám ukázala, aká veľmi dôležitá je veda a úloha vedcov v spoločnosti a mnohých z nich môžete stretnúť v našich stánkoch a môžete sa ich pýtať najrôznejšie otázky z rôznych oblastí života.“

Okrem množstva prezentačných stánkov si prítomní mohli vychutnať aj bohatý zábavný a poučný program na pódiu. V krátkom moderovanom rozhovore sa publiku prihovoril aj člen PSAV Pavol Siman, ktorý prítomným predstavil najnovšiu publikáciu Zmena klímy I. z dielne programu Otvorená akadémia.

Ako zdôraznil P. Siman v rozhovore s moderátorom Richardom Vrablecom: „V brožúre Zmena klímy I. vedeckí pracovníci akadémie vysvetľujú, ako naša Zem pracuje a akým spôsobom sme ju začali pretvárať. Zem sa riadi svojimi procesmi, má svoje určité cykly, no my sme za posledných asi 70 rokov vniesli do týchto procesov chaos a planéta sa snaží s týmto chaosom vyrovnať.“ Zároveň dodal: „Vedci už viac ako 30 rokov rozprávajú o tom, že by sme sa k Zemi mali správať ako súčasť prírody a nie ako nepriateľ, ktorý Zem využíva iba vo svoj prospech. Sme na jednej úsečke so všetkými živočíchmi na Zemi a tak by sme sa mali k našej planéte aj správať.“

Na podujatí sa predstavilo 10 vedeckých pracovísk SAV. Prezentačný stánok mal aj Úrad SAV, v ktorom sa návštevníkom venovali zástupcovia platformy Mladí vedci SAV. Pre deti aj dospelých si pripravili vedecký kvíz, akademické pexeso, vďaka ktorému sa deti dozvedeli aké ústavy má SAV, prezentovali experimenty s tekutým dusíkom či trpezlivo odpovedali na rôzne zvedavé otázky.

Atmosféru podujatia a viac informácií o prezentáciách jednotlivých ústavov SAV na Vedeckom veľtrhu si môžete pozrieť v priloženom videu.

Zdroj: https://www.sav.sk; zverejnené: 5. 10. 2022, autor: rpa