Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Oxfordská štúdia o prieskume infekcií COVID-19

Rendered picture depicting vaccine effectiveness against Covid-19 virus

Podľa štúdie z Oxfordskej univerzity zostáva získanie dvoch dávok očkovacej látky najefektívnejším spôsobom, ako dnes zaistiť ochranu pred delta variantom ochorenia COVID-19, ktorý je v Spojenom kráľovstve dominantný.

Štúdia vykonaná v spolupráci s Úradom národnej štatistiky (ONS) a Ministerstvom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti (DHSC) zistila, že s variantom delta, vakcíny Pfizer-BioNTech a Oxford-AstraZeneca stále ponúkajú dobrú ochranu pred novými infekciami, ale ich účinnosť je nižšia v porovnaní s variantom alfa.

Dve dávky ktorejkoľvek vakcíny stále poskytovali prinajmenšom rovnakú úroveň ochrany, akú mal predtým COVID-19 prirodzenou infekciou; ľudia, ktorí boli očkovaní po infekcii COVID-19, mali ešte väčšiu ochranu ako očkovaní jedinci, ktorí predtým nemali COVID-19.

Infekcie delta po dvoch dávkach vakcíny však mali podobné maximálne hladiny vírusu ako u neočkovaných ľudí; s alfa variantom boli maximálne hladiny vírusu v infikovaných postvakcináciách oveľa nižšie.

Sarah Walker, profesorka lekárskej štatistiky a epidemiológie na univerzite v Oxforde a hlavná výskumníčka a akademická vedúca prieskumu infekcie COVID-19, uviedla: „Zatiaľ nevieme, ako veľmi sa môže prenos prenášať od ľudí, ktorí ochorejú na COVID-19 po očkovaní – napríklad môžu mať krátkodobo vysoké hladiny vírusu. Ale skutočnosť, že môžu mať vysoké hladiny vírusu, naznačuje, že ľudia, ktorí ešte nie sú očkovaní, nemusia byť tak chránení pred variantom delta, ako sme dúfali. To znamená, že je nevyhnutné, aby sa dalo zaočkovať čo najviac ľudí – vo Veľkej Británii aj na celom svete.“

Ďalšie kľúčové zistenia zo štúdie:

  • Jedna dávka vakcíny Moderna má podobnú alebo väčšiu účinnosť proti variantu delta ako jednorazové dávky ostatných vakcín.
  • Dve dávky Pfizer-BioNTech majú väčšiu počiatočnú účinnosť proti novým infekciám COVID-19, ale klesá to rýchlejšie v porovnaní s dvoma dávkami Oxford-AstraZeneca.
  • Výsledky naznačujú, že po štyroch až piatich mesiacoch bude účinnosť týchto dvoch vakcín podobná – podľa vedcov je však potrebné skúmať dlhodobé účinky.
  • Čas medzi dávkami neovplyvňuje účinnosť pri prevencii nových infekcií, ale mladší ľudia majú ešte väčšiu ochranu pred očkovaním ako starší ľudia.

Doktor Koen Pouwels, vedúci výskumu na Nuffield Department of Population Health Oxfordskej univerzity, uviedol: „Skutočnosť, že sme nevideli žiaden vplyv na interval medzi prvou a druhou dávkou a na väčšiu účinnosť dvoch dávok namiesto jednej dávky, podporuje rozhodnutie skrátiť tento termín na osem týždňov, v súčasnosti je delta hlavným variantom obáv v Británii. Napriek tomu, že očkovanie znižuje pravdepodobnosť ochorenia COVID-19, neodstraňuje ho. Ešte dôležitejšie je, že naše údaje ukazujú potenciál očkovaných osôb stále prenášať COVID-19 na ostatných a dôležitosť testovania a izolácie na zníženie rizika prenosu.“

Táto štúdia z prieskumu infekcií COVID-19 je najväčšia na vyhodnotenie a priame porovnanie účinnosti očkovacích látok Pfizer-BioNTech a Oxford-AstraZeneca v reálnom svete proti všetkým infekciám vrátane tých bez symptómov, keď dominoval variant delta. Je prvou, ktorá ukazuje, ako sa v priebehu času mení ochrana pred infekciami COVID-19 po druhom očkovaní u veľkej skupiny dospelých z bežnej populácie.

O štúdii

Štúdia, ktorá bola publikovaná 19. augusta 2021, porovnáva ochranu pred infekciami očkovacími látkami proti COVID-19 pred a po 17. máji 2021, keď sa delta stala hlavným variantom vo Veľkej Británii. Podrobne sa tiež zaoberá tým, ako sa účinnosť mení v priebehu času, ako aj ďalšími faktormi, ako je predchádzajúca infekcia. Vedci analyzovali 2 580 021 výsledkov testov z tampónov z nosa a hrdla odobratých 384 543 účastníkom vo veku od 18 rokov od 1. decembra 2020 do 16. mája 2021 a 811 624 výsledkov testov od 358 983 účastníkov od 17. mája 2021 do 1. augusta 2021.

Prieskum infekcie COVID-19 bude pokračovať v monitorovaní pandémie vo Veľkej Británii na týždennej báze, aby sa zamerali na včasné varovné signály rastúcej miery infekcií v rôznych regiónoch, subregiónoch a demografických skupinách, a bude pokračovať v porovnávaní účinnosti rôznych vakcín a monitorovať vplyv imunity na ochranu pred COVID-19.

Profesorka Sarah Walker dodala: „Bez rozsiahlych komunitných prieskumov, ako je ten náš, nie je možné odhadnúť vplyv očkovania na infekcie bez symptómov – tieto majú potenciál udržať epidémiu v chode, najmä ak si ľudia, ktorí boli očkovaní, mylne myslia, že sa nemôžu nakaziť COVID-19. Sme veľmi vďační všetkým našim účastníkom za to, že si našli čas a pomohli nám.“

Ruth Studley, zástupkyňa riaditeľa pre analýzu prieskumov infekcií ONS, dodala na záver: „Som potešená, že môžem pracovať v spolupráci s takým vynikajúcim tímom v Oxforde, ktorý informuje o našej práci a poskytuje údaje z nášho prieskumu tak neoceniteľným spôsobom. O COVID-19 sa musíme ešte veľa dozvedieť, ale tento druh výskumu je kľúčový pre informovanie o tom, ako pokračujeme v ceste pandémiou. Účastníci prieskumu o infekcii Covid nám pomohli dozvedieť sa obrovské množstvo informácií o tomto víruse a chcela by som im všetkým poďakovať za ich pokračujúcu účasť – sme im veľmi vďační.“

Viac informácií:

Impact of Delta on viral burden and vaccine effectiveness against new SARS-CoV-2 infections
in the UK

Zdroj: https://www.ox.ac.uk, zverejnené: 19. 8. 2021, autor: rpa