Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Otvára sa ocenenie Atlas – prihláste projekty, ktoré pomáhajú planéte

Otvára sa ocenenie Atlas – prihláste projekty, ktoré pomáhajú planéte
Značka sobi.eco sa stala historicky prvým startupom, ktorý získal v roku 2021 enviro cenu Atlas. Zdroj: https://hnonline.sk

Druhý ročník najväčšej iniciatívy, vyzdvihujúcej zásluhy v boji za udržateľnosť a ochranu prírody v našej spoločnosti, sa práve začína. Envirocena Atlas, ktorú organizuje Nadácia VÚB, otvára nominácie v ôsmich kategóriách. Tie sú určené pre organizácie, firmy, obce aj osobnosti a sledujú výsledky ich zelených projektov v roku 2021. Jedným z víťazov minulého ročníka bol ekologický startup sobi.eco. Aj jeho príbeh svedčí o tom, že podpora, akú Atlas prináša, doteraz na Slovensku chýbala.

Ekologickú značku sobi.eco založili pred niekoľkými rokmi súrodenci Alena a Tomáš Horváthovci. Startup vyrába originálne tašky a obaly unikátnymi technológiami z recyklovaného oblečenia. Využíva tak nepotrebný materiál, ktorý by inak skončil ako odpad a bol záťažou pre životné prostredie. Význam svojej myšlienky povýšili aj o etický a sociálny rozmer – všetky výrobky sú šité v dielňach priamo na Slovensku a dávajú pritom prácu zdravotne alebo sociálne znevýhodneným ľuďom, ktorí majú málo príležitostí sa zamestnať.

Ako uviedol zakladateľ značky sobi.eco Tomáš Horváth: „Naša značka je postavená na princípe sociálneho podnikania, ktoré udržateľným spôsobom rieši spoločenské problémy. Chceme našou činnosťou prinášať hodnotu všetkým. Veľmi nás povzbudilo, že sme za náš prístup a myšlienku získali verejné uznanie aj cez ocenenie Atlas.“

Ocenenie prišlo v správnom čase
Podľa slov spolumajiteľov získal startup verejné ocenenie Nadácie VÚB Atlas práve v období, keď si kládli zložitú otázku ako napredovať ďalej. Ako vysvetlila Alena Horváthová zo sobi.eco: „Rozbehnúť startup nie je ľahké a keď sa k tomu pridá ešte pandémia, je to veľmi veľká výzva, ktorej nie všetci zvládnu čeliť. Udelenie ceny nám dodalo novú silu a prostriedky na rozvoj aktivít. Oslovila nás totiž jedna slovenská rodinná firma, či by sme im mohli pomôcť s využitím materiálov, ktoré im zostávajú v dielni pri výrobe. Spolu s dizajnérkami a krajčírkami sme sa pustili do prípravy prototypov.“ Ďalej dodala, že momentálne sú v testovacej fáze – pripravujú uvedenie tejto novej produktovej rady v elegantnom eko štýle.

Komplexne nastavená envirocena
Pre startup sobi.eco bolo zapojenie sa do pilotného ročníka celoslovenskej iniciatívy Atlas dobrou skúsenosťou aj vďaka príležitosti spoznať množstvo ďalších nominovaných, na rovnaký cieľ nastavených eko iniciatív na Slovensku. Ako uviedla Alena Horváthová: „Vzájomné spoznávanie sa a vytváranie vzťahov pomáha šíriť myšlienky udržateľného spôsobu života. Tešíme sa aj novým priateľstvám, ktoré takto vznikli. Envirocena Atlas je komplexne nastavená, pomáha zviditeľniť eko aktivity a podporuje ich rozvoj. To sú kľúčové aspekty pre naštartovanie dobrých myšlienok. Vážime si ochotu zabehnutých organizácií podieľať sa na tejto spoločnej snahe a povzbudzujeme startupistov, aby o sebe dali vedieť v ďalšom ročníku ceny Atlas.“

Oceňovať budú aj organizácie, obce či osobnosti
Nadácia VÚB svojou envirocenou vyzdvihne tento rok ďalšie nasledovania hodné zelené iniciatívy, a to až v 8 kategóriách naprieč mimovládnou, verejnou aj súkromnou sférou na Slovensku. Autori inovatívnych a originálnych projektov, realizovaných na území Slovenska v roku 2021 s merateľnými výsledkami a dopadom, sa môžu prihlásiť do niektorej z nasledujúcich kategórií:

  1. Biodiverzita (ochrana konkrétnych lokalít prírody Slovenska),
  2. Životné prostredie (ochrana ovzdušia, klímy, vody a pôdy),
  3. Osveta (vzdelávanie a šírenie environmentálneho povedomia),
  4. Eko startupy (zelené projekty začínajúcich lokálnych firiem),
  5. Zelená ekonomika (podnikanie rozvíjajúce ochranu životného prostredia, eko riešenia na podporu cirkulárnej ekonomiky),
  6. Samosprávy (zelené riešenia v podmienkach miest a obcí),
  7. Kampaň (komunikačné kampane a iniciatívy, ktoré prispievajú k zmene myslenia) a
  8. Hrdinovia (cena pre konkrétne osobnosti za ich dobrovoľníctvo alebo aktivizmus).

Všetci ôsmi laureáti získajú verejné uznanie od popredných odborníkov domácej enviro scény, ktorí zasadnú do nezávislého panelu porotcov a o ich zásluhách a inšpiratívnych príbehoch sa dozvie celé Slovensko cez komunikačný priestor organizátora ocenenia. Víťazi v prvých štyroch kategóriách si navyše odnesú aj finančnú odmenu vo forme grantu na ďalšie udržiavanie a napredovanie svojich dlhodobých aktivít vo výške 10-tisíc EUR. Celkovo tak Nadácia VÚB prerozdelí v rámci iniciatívy Atlas 40-tisíc EUR. 

Ako uviedol Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky: „Kríza, ktorá sa čoraz viac dotýka prírody a klímy, je jedna z najväčších, akej kedy ľudstvo čelilo. Čas konať je teraz a každá pozitívna zmena má svoj zmysel. Ako inštitúcia, ktorá sa rozhodla povýšiť boj za udržateľnosť na základný princíp všetkého, čo robíme, sme minulý rok predstavili slovenskej verejnosti iniciatívu Atlas. Rozhodli sme sa ňou zviditeľňovať a podporovať tých, ktorí svojou vytrvalou prácou prikladajú ruky pre zelenší svet a lepšiu budúcnosť.“ Ďalej dodal: „S týmto cieľom otvárame aj druhý ročník nášho enviro ocenenia. Motivovaní tým, čo sa nám podarilo rozbehnúť, sme pripravili aj niekoľko noviniek, ktorými Atlas ďalej rozširujeme. Veríme, že tak dokážeme odovzdať ešte viac povzbudenia a hovoriť ešte hlasnejšie o témach, ktoré sa týkajú nás všetkých.“

Nominovať môže aj verejnosť

Prihlášky projektov uchádzajúcich sa o cenu Atlas 2022 môžu posielať zástupcovia samotných organizácií, ale urobiť tak môže aj ktokoľvek, kto pozná ich prácu a na nomináciu získa od daného subjektu či osoby súhlas. Predkladať projekty je možné do 28. februára 2022 cez elektronický formulár (po prihlásení je dostupný v sekcii Atlas 2022). V ďalšom kroku vyberie odborná porota spolu 24 finalistov, z ktorých vzídu 22. apríla 2022, symbolicky na Deň Zeme, ôsmi víťazi.

Zdroj: https://hnonline.sk, zverejnené: 14. 2. 2022, autor: rpa