HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Objav slovenských vedcov môže pomôcť ukončiť pandémiu

Aktualita

Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka. (Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR)

Slovenským vedcom sa podaril obrovský úspech. Výsledky štúdie slovenského vedeckého tímu, ktoré by mohli zmeniť to, ako nazeráme na pandémiu, budú publikované v elektronickej podobe recenzovaného vedeckého časopisu The Lancet.

Časopis je zameraný najmä na predklinické dáta, priblížil Norbert Žilka, neuroimunológ, ktorý o úspechu jeho tímu povedal v relácii časopisu Týždeň. V ich štúdii išlo o terapeutické protilátky, ktoré majú veľký potenciál liečiť a zachraňovať životy ľudí pri nákaze Covidom-19.

Nápad vznikol u nás na Slovensku, tvrdí vedec. Podieľala sa na ňom biotechnologická firma AXON Neuroscience, kde je Žilka vedeckým riaditeľom, a Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied, kde je riaditeľom. Pomáhala im Slovenská akadémia vied, Česká akadémia vied a tiež Univerzita Komenského.

Spolupracovali aj s Borisom Klempom, vďaka ktorému vedeli všetko rýchlo testovať na variantoch prichádzajúcich na Slovensko. Ako priblížil Norbert Žilka: „Vďaka českej spolupráci sme si overili, že to priamo v živom modeli dokáže zablokovať vírus a ochrániť tie zvieratá pred smrťou.“

Protilátky sú účinné aj proti omikronu

Ako uviedol Norbert Žilka: „S veľkou radosťou môžem povedať, že sme identifikovali aj to, že sú schopné zabrániť šíreniu omikronu.“

V súčasnosti je na trhu podobných protilátok skutočne málo. Žilka navyše konštatuje, že v mnohých prípadoch sú protilátky už slabé: „V okamihu, keď sa omikron objaví na Slovensku alebo kdekoľvek, väčšina tých protilátok už bude mať obmedzené schopnosti.“

Minimálne jedna z dvoch protilátok, ktoré má vedecký tím už dnes k dispozícii, je plne funkčná proti omikronu a rozozná ho. V súčasnosti čakajú na dodatočné dáta z Česka, ktoré majú ich výsledky potvrdiť.

Monoklonálne protilátky, ktoré sa na liečbu koronavírusu používajú aj na Slovensku, sú proti omikronu takmer neúčinné, naznačujú dáta. Monoklonálne protilátky fungujú podobne ako tie, ktoré sa v našom tele tvoria prirodzene, vysvetľuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Pri bežnej imunitnej reakcii vyprodukuje tvoje telo rôzne druhy protilátok, pričom ide o takzvané polyklonálne protilátky. Monoklonálne protilátky sa od nich líšia tým, že sú si navzájom identické, čo znamená, že sú úzko špecializované na konkrétny antigén.

Tieto protilátky odborníci získavajú prostredníctvom umelej stimulácie b-lymfocytov v laboratórnych podmienkach. Biele krvinky vystavia pôsobeniu konkrétneho antigénu a b-lymfocyt následne vyprodukuje špecifický druh protilátok, ktoré sú zamerané práve na daný antigén.

Ako ďalej vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv: „Jednoducho povedané, necháme antigén a b-lymfocyt, nech sa ‚pobijú’. Počas súboja b-lymfocyt spozná svojho súpera a vytvorí špecifické zbrane na jeho elimináciu. Týmito zbraňami sú monoklonálne protilátky.“

Monoklonálne protilátky sa podávajú infikovaným, ktorí majú predpoklad na ťažký priebeh ochorenia, a to hneď v začiatkoch nákazy. Tie protilátky, ktoré široká verejnosť dnes už pozná, sú však proti omikronu takmer neúčinné. Slovenský tím vedcov však vyvinul nové protilátky, ktoré sú účinné aj proti omikronu.

Obrovský úspech je len začiatkom

Cesta vedeckého objavu sa ešte ani zďaleka nekončí, uznáva Žilka. Od výskumu po komerciu vedie dlhá trať: „Ale my si veríme. Ten potenciál protilátok sme si uvedomili hneď na začiatku, teraz ho len zveľaďujeme.“

Protilátky mali k dispozícii už začiatkom roka 2021 a vtedy sa snažili získať financie od štátu, spomína Žilka: „Žiaľ, bolo nám povedané, že neveria v slovenskú vedu a že si nemyslia, že by sme tu mohli urobiť niečo lepšie ako to, čo už vzniklo v zahraničí.“

Podporu nedostali a stratili tak množstvo času, konštatuje skúsený lekár. Protilátky by inak už mohli byť na Slovensku, kde by prebiehalo začiatočné štádium testovania. Ak by financovanie v tom čase získali, dialo by sa tak už v týchto dňoch.

Financie sú však nútení zháňať v zahraničí a k protilátkam sa preto počas najbližšej vlny koronavírusu ešte nedostaneme. Protilátky čaká séria testov a samotná výroba, čo zaberie čas.

Viac informácií:

Zdroj: https://www.startitup.sk; Ministerstvo zdravotníctva SR, zverejnené: 18. 1. 2022, autor: rpa