Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nová publikácia o SARS-Cov-2 a hematoencefalickej bariére

Neue Publikation zu SARS-CoV-2 und der Blut-Hirn-Schranke aus dem Center for Health and Bioresources
Nová publikácia o SARS-CoV-2. Zdroj: AIT

Experti na molekulárnu diagnostiku AIT Anna Gerhartl, Andreas Brachner a hlavný vedecký pracovník Winfried Neuhaus sú spoluautormi novej publikácie.

Odborníci z Rakúskeho technologického inštitútu (AIT) na molekulárnu diagnostiku so zameraním na biologické bariéry Anna Gerhartl, Andreas Brachner a hlavný vedecký pracovník Winfried Neuhaus z Centra pre zdravie a biologické zdroje sú spoluautormi novej publikácie, ktorá skúma úlohu hematoencefalickej bariéry skúmanej pri infekcii SARS-Cov-2.

Existuje množstvo správ o spojitosti medzi infekciou SARS-CoV-2 a účinkami ľudského nervového systému pri COVID-19. Stále však nie je jasné, ako presne sú tieto neurologické symptómy spôsobené. Tieto problémy môžu byť spôsobené priamou infekciou mozgu SARS-CoV-2 súvisiacou, ale nie priamo spôsobenou imunitnou odpoveďou na infekciu, alebo výsledkom systémového ochorenia.

Otázkou, ako sa vírus správa u ľudí, sa zaoberala výskumná skupina v Hamburgu na čele s Priv.-Doz. DR Susanne Krasemann a koordináciou Dr. Ole Pless s pomocou pracovnej skupiny Biological Barriers of AIT Competence Unit Molecular Diagnostics.

Predchádzajúce publikácie ukázali na zvieracích modeloch, že tak „spike“ proteín z vírusu SARS-CoV-2, ako aj celý vírus SARS-CoV-2 môžu prekonať hematoencefalickú bariéru, a preto sa nachádzajú v centrálnom nervovom systéme (CNS). RNA a proteíny SARS-CoV-2 boli detegované v mozgu a cerebrospinálnom moku tých, ktorí zomreli na COVID-19, ale vírusové zaťaženie je pomerne nízke a výsledky sú kontroverzné.

Pre novú štúdiu boli vzorky tkaniva od ľudí, ktorí zomreli na COVID-19, porovnané s modelom bunkovej kultúry s ľudskou krvno-mozgovou bariérou. Vedcom sa podarilo identifikovať mechanizmy, ktoré možno nájsť v materiáli ľudskej biopsie aj v modeli bunkovej kultúry po infekcii SARS-CoV-2. SARS-CoV-2 bol tiež schopný infikovať model bunkovej kultúry zo strany krvi a bol detegovaný po inkubácii na strane mozgu, čo naznačuje penetráciu do CNS. Blokovaním známych dokovacích miest vírusu by sa mohla výrazne znížiť infekcia v modeli bunkovej kultúry. Tento model by sa mohol v budúcnosti použiť na skríning liekov.

Táto práca bola publikovaná v odbornom časopise Stem Cell Reports. Článok nájdete pod nasledujúcim odkazom: The blood-brain barrier is dysregulated in COVID-19 and serves as a CNS entry route for SARS-CoV-2 – ScienceDirect.

Ďalšie zaujímavé publikácie na túto tému:

Zdroj: https://www.ait.ac.at, zverejnené: 22. 2. 2022, autor: rpa