HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu udelili za vývoj mRNA vakcín proti covidu

Aktualita

Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu. Zdroj: https://www.nobelprize.org

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman, ktorí položili základy pre vývoj vakcín mRNA proti covidu.

Oznámil to v pondelok v Štokholme švédsky Karolínsky inštitút. Vlani dostal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu švédsky expert na evolučnú genetiku Svante Pääbo, ktorý opísal kríženie pravekých predkov ľudí.

Ako uviedol Nobelov výbor Karolínskeho inštitútu: Laureáti svojimi prelomovými objavmi zásadne zmenili chápanie toho, ako mediátorové RNA vakcíny interagujú s naším imunitným systémom. Prispeli tak k bezprecedentnému tempu vývoja vakcín počas jednej z najväčších hrozieb pre ľudské zdravie v modernej dobe.“

V najbližších dňoch budú oznámení noví nositelia Nobelových cien za fyziku, chémiu, literatúru a mier. Ako posledné sú každoročne vyhlasované ceny za ekonómiu, ktorých laureáti budú známi v pondelok 9. októbra 2023.

Popri medaile a diplome na laureátov Nobelových cien čaká aj finančná prémia, ktorá tento rok predstavuje 11 miliónov švédskych korún. Laureáti si ocenenia slávnostne prevezmú 10. decembra 2023, v deň výročia úmrtia švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela, na základe ktorého závetu sú ceny udeľované.

Oznámenie Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Zdroj: https://www.nobelprize.org

Viac informácií:

Press release

Discoveries concerning nucleoside base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19

Zdroj: https://svet.sme.sk; https://www.nobelprize.org, zverejnené: 2. 10. 2023, autor: rpa