HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Nobelovu cenu za chémiu udelili za objav a syntézu kvantových bodiek

Aktualita

Laureáti Nobelovej ceny za chémiu: americkí chemici Moungi Bawendi, Louis Brus a rusko-americký vedec Alexej Ekimov. Zdroj: https://www.nobelprize.org

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2023 udelili v stredu americkým chemikom Moungimu Bawendimu a Louisovi Brusovi a rusko-americkému vedcovi Alexejovi Ekimovi za objav a syntézu kvantových bodiek (quantum dots).

Kvantové bodky sú drobné častice z polovodičového materiálu. Sú široko používané pre svoje vlastnosti súvisiace s absorbovaním a uvoľňovaním svetla, čo umožňuje vznik veľmi jasných farieb.

Kvantové bodky sa preto používajú napríklad v LED displejoch, ale aj pri lekárskych zákrokoch na navádzanie chirurgov pri odstraňovaní nádorového tkaniva, uvádzajú agentúry DPA a AP.

„Tieto drobné častice majú jedinečné vlastnosti a svoje svetlo teraz vyžarujú z televíznych obrazoviek a LED lámp. Katalyzujú chemické reakcie a ich svetlo môže chirurgom osvetliť nádorové tkanivo,“ uviedla akadémia.

Moungi Bawendi je americký chemik francúzsko-tuniského pôvodu, ktorý pôsobí na Massachusettskej technickej univerzite. Louis Brus je emeritným profesorom na Kolumbijskej univerzite a Ekimov pracuje v spoločnosti Nanocrystals Technology Inc.

Mená laureátov unikli predčasne

Svetové médiá v stredu upozornili na to, že mená laureátov Nobelovej ceny za chémiu unikli predčasne. Švédska akadémia totiž v stredu niekoľko hodín pred oficiálnym oznámením poslala švédskym médiám e-mail s tlačovým vyhlásením, v ktorom uviedla mená laureátov.

Podľa predsedu Nobelovej komisie pre chémiu Johana Aqvista však išlo o chybu švédskej Kráľovskej akadémie vied, pretože o laureátoch nebolo v danom čase ešte rozhodnuté, píše agentúra Reuters.

Nositeľov totiž oznamujú len niekoľko minút po stretnutí komisie, ktorá o nich rozhodne.

„Je to veľmi poľutovaniahodné. Hlboko ľutujeme, čo sa stalo,“ uviedol generálny tajomník švédskej kráľovskej akadémie Hans Ellegren. Dodal, že tlačové vyhlásenie bolo švédskym médiám zaslané z doteraz nezistených dôvodov.

Minulý rok získali Nobelovu cenu za chémiu americkí chemici Carolyn Bertozziová a Karl Barry Sharpless a dánsky chemik Morten Meldal za výskum v oblasti spájania molekúl a bioortogonálnej chémie.

Oznámenie o udelení Nobelovej ceny za chémiu za rok 2023. Zdroj: https://www.nobelprize.org

Viac informácií:

The Nobel Prize in Chemistry 2023

Zdroj: https://www.nobelprize.org; https://tech.sme.sk, zverejnené: 3. 10. 2023, autor: rpa