HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Nemecko oznámilo finančnú podporu 100-miliónov EUR na výskum batérií

Aktualita

Nemecké ministerstvo pre vzdelávanie a výskum (BMBF) 8. júla 2020 oznámilo ďalších 100-miliónov EUR pre univerzity a výskumné inštitúcie, určených na výskum batérií, pretože krajina sa snaží presadiť na trhu, ktorému dominujú ázijskí výrobcovia.

Ako súčasť vládneho úsilia o vytvorenie prosperujúcej továrne na výskum batérií sa vytvoria štyri nové „kompetenčné klastre“ na posilnenie odborných znalostí o batériách.

Ako uviedla nemecká ministerka výskumu Anja Karliczek: „Nemecko je teraz opäť hotspotom pre výskum batérií.“

Karliczek, ktorá opísala strategický význam, ďalej uviedla: „Začína to mobilitou, prechádza ukladaním energie v energetických sieťach a domácnostiach a končí priemyselnými aplikáciami, zdravotníckymi prístrojmi a elektrickým náradím.“

Táto investícia je súčasťou širšieho európskeho tlaku na presadzovanie technologickej nezávislosti vytvorením odvetvia batérií v Európe, ktoré vlastnia európske spoločnosti.

Podľa správy Európskej komisie z roku 2014 majú ázijské spoločnosti 88 % podiel na celosvetovej výrobnej kapacite lítiových iónov, pričom iba v Číne je to viac ako 50 %.

Najmä nemecký automobilový priemysel sa obáva závislosti na cudzích batériách, ktoré môžu predstavovať asi polovicu nákladov na elektrický automobil.

Pandémia COVID-19 ďalej sústredila pozornosť na úlohu znižovania závislosti Európskeho kontinentu od zahraničných dodávateľov.

Ako uviedla nemecká kancelárka Angela Merkel 8. júla 2020 pri prezentácii plánov svojej krajiny na jej predsedníctvo v Európskej rade: „V posledných mesiacoch sme videli, ako sa Európa spolieha na tretie krajiny.“

Merkel v rozhovore pre Európsky parlament ďalej uviedla: „Je veľmi dôležité, aby sa Európa tešila technologickej suverenite, najmä v kľúčových oblastiach, ako je umelá inteligencia a kvantové výpočty, aj pri zabezpečovaní bezpečnej a dôveryhodnej dátovej infraštruktúry.“

Európska investičná banka si kladie za cieľ zvýšiť podporu projektov týkajúcich sa batérií na viac ako 1-miliardu EUR v roku 2020. To sa do jedného roka vyrovná tomu, čo sa sektoru ponúka za posledné desaťročie.

Táto investícia je podporovaná Európskou alianciou pre batérie, iniciatívou na podporu vznikajúcich dodávateľov v celom hodnotovom reťazci, od ťažby a rafinácie surovín, ako je lítium, po výrobu, inštaláciu nabíjacej infraštruktúry a recykláciu batérií.

Podľa výskumného konzorcia InnoEnergy Európskeho inovačného a technologického inštitútu by do roku 2025 mohla byť potenciálna hodnota celého hodnotového reťazca ťažby, rafinácie, výroby buniek, akumulátorov a recyklácie 250-miliárd EUR.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 9.7.2020, autor: rpa