Máte
nápad?

Pomôžeme vám!

Chcem pomoc

Chcem
mentora

Kliknite sem

Domov

Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nemecké predsedníctvo v Rade EÚ chce dohodu členských štátov o finálnych detailoch programu Horizon Europe do konca septembra 2020

ERA Aktualita

Obrázok

Nemecká ministerka pre výskum Anja Karliczek vyzvala poslancov Európskeho parlamentu, aby sa nenechali „odradiť“ menším rozpočtom programu Horizon Europe dohodnutým v júli 2020 a zamerali sa na hľadanie konsenzu o združení, synergiách a výskumných partnerstvách, aby mohol program začať v januári 2021.

Ako povedala Karliczek europoslancom vo výbore pre výskum a priemysel: „Európsky parlament síce môže dať svoje stanovisko, ale osobne by som bola veľmi rada, keby sme teraz mohli pokračovať v našej práci, aby sme veci dotiahli do konca. Nemôžme strácať čas.“

Karliczek ďalej uviedla, že si je vedomá, že vedci a univerzity v celej Európe sú sklamaní z výsledku júlového summitu o rozpočte, na ktorom sa vedúci predstavitelia EÚ dohodli na zoštíhlenom rozpočte programu Horizon Europe vo výške 80,9-miliárd EUR.

V návrhu, ktorý Európska komisia predložila v máji 2020, mal program Horizon Europe v nasledujúcich siedmich rokoch získať celkovú sumu 94,4-miliárd EUR (v cenách roku 2018), z čoho 80,9-miliárd EUR bolo z dlhodobého rozpočtu EÚ a 13,5-miliárd EUR z nového fondu na obnovu po pandémii.

Po uzavretí rokovaní medzi členskými štátmi došlo v programe Horizon Europe k výrazným škrtom, pretože sa vedúci predstavitelia dohodli, že poskytnú iba 75,9-miliárd EUR zo základného rozpočtu a 5-miliárd EUR z fondu na obnovu.

Odvtedy sa na obranu programu Horizon Europe postavili europoslanci zo všetkých strán a zaviazali sa, že budú spolupracovať pri hľadaní ďalších peňazí pre výskum a vývoj. Ak nebudú splnené ich požiadavky, hrozí až vetovanie dohody o rozpočte.

Podľa Karliczek však akékoľvek ďalšie rokovania o objeme rozpočtu programu Horizon Europe pozastavia jeho prijatie v období do konca roka 2020.

Nemecké predsedníctvo v Rade EÚ dúfa, že všetky zostávajúce problémy v právnych predpisoch programu Horizon Europe budú dohodnuté na stretnutí ministrov pre výskum 29. septembra 2020. Ako uviedla Karliczek: „Kalendár je veľmi jasný, máme štyri týždne na vyriešenie týchto podrobností.“

Ministri pre výskum sa musia dohodnúť na tom, ako bude rozpočet vo výške 80,9-miliárd EUR rozdelený medzi rôzne časti programu, ako by sa mohol použiť v koordinácii s inými zdrojmi financovania EÚ a ktoré krajiny mimo EÚ sa budú môcť na čerpaní grantov z programu zúčastniť.

Po dosiahnutí dohody ministrov pre výskum o týchto otázkach sa bude musieť Parlament EÚ, Rada EÚ a Európska komisia dohodnúť na konečnej podobe programu.

Nemecká europoslankyňa Viola von Cramon-Taubadel požiadala Karliczek, aby našla konkrétne spôsoby, ako dostať prostriedky do pokladnice Horizon Europe z iných rozpočtových oblastí.

Obrázok

Zdroj: EK; https://sciencebusiness.net, zverejnené: 2.9.2020, autor: rpa, kpa