Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Milrem Robotics a observatórium v Tartu začali s vývojom lunárnych roverov na Mesiac

Tartu Observatory

Spoločnosť Milrem Robotics zabezpečila s observatóriom v Tartu v Estónsku zmluvu s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) na začatie uplatňovania svojich schopností autonómie na planétových roveroch. Cieľom súčasného projektu, ktorý je naplánovaný ako prvý v rade projektov, je zmapovať súčasný stav vývoja planetárnych roverov a vyvinúť nástroje na zvýšenie autonómie planetárnych roverov pomocou metód, ktoré spoločnosť Milrem Robotics v súčasnosti uplatňuje vo svojom suchozemskom ekosystéme produktov. Dohoda bola podpísaná minulý týždeň.

Ako uviedol profesor Mart Noorma, riaditeľ pre vedu a vývoj v spoločnosti Milrem Robotics: „Milrem je veľmi hrdý na spoluprácu s ESA pri vývoji inovatívnych vesmírnych schopností. Spolu s našim výskumným partnerom, observatóriom v Tartu na Univerzite v Tartu, môžeme poskytovať najlepšie inteligentné navigačné riešenia pre mesačné a planetárne misie.“

Požadovaným výsledkom Európskej vesmírnej agentúry v tomto prvom projekte je automatický systém plánovania misií na zníženie množstva ľudského zásahu potrebného pre rôzne mesačné operácie. Vyvinutý systém bude automatizovať vykonávanie povrchových operácií alebo príslušných analógových aktivít s ohľadom na vstupné údaje, ako sú údaje o vzdialenom pozorovaní prostredia, body záujmu s rôznymi prioritami a možnosť dekódovať alebo pridať body za behu, operácie, ktoré je potrebné vykonať, zdroje a obmedzenia vozidla, snímky in situ a ďalšie lokálne zhromaždené údaje.

Plán globálneho prieskumu ESA predpokladá postupný pokrok ľudstva do našej slnečnej sústavy v priebehu nasledujúcich 20 rokov, počnúc Mesiacom a využívaním mesačných misií až po rozvinutie schopností umožňujúcich ambicióznejšie misie na Mars v nasledujúcich dvadsiatich rokoch. V tejto globálnej vízii robotické misie predchádzajú ľudským prieskumníkom na Mesiaci, asteroidy blízko Zeme a Mars.

Jedným z takýchto budúcich príkladov mesačných robotických misií je European Large Logistic Lander (EL3). Cieľom projektu EL3 je dopraviť náklad alebo rover na mesačný povrch. V prípade možnosti rover projektu by bol riadený povrchový rover, ktorý by zbieral povrchové vzorky, ktoré sa majú vrátiť na Zem. Potom mohol rover pokračovať v skúmaní povrchu a prekonávať diaľkové trate, zatiaľ čo ho nepretržite ovládali tímy pozemských operácií na Zemi. Predpokladané traverzy sú v rozsahu 300 km, čo znamená úplne novú triedu vzdialeností, ktoré predtým neprekročili robotické vesmírne misie, a ktoré si vyžadujú výrazne zvýšené možnosti autonómie a automatizácie, aké v súčasnosti vyvíja spoločnosť Milrem Robotics pre pozemné použitie.

Súčasný projekt naštartuje vývoj lunárnych roverov v Estónsku a rozšíri know-how a vybavenie potrebné na smerom k budúcim misiám.

Ako uviedol uviedol Mihkel Pajusalu, vedúci katedry kozmických technológií na observatóriu Tartu a docent kozmických technológií na Univerzite v Tartu: „Projekt je prvým krokom, ktorý umožní estónskym autonómnym technológiám dostať sa za povrch Zeme a umožniť ľudstvu ďalej sa rozšíriť do našej slnečnej sústavy. Dúfajme, že budú nasledovať väčšie a grandióznejšie projekty.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, https://www.ut.ee, zverejnené: 29. 6. 2021, autor: rpa