Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Liek na rakovinu zakladateľov spoločnosti Biontech v štúdii presvedčil

Zakladatelia Biontech Ugur Sahin a Özlem Türeci v roku 2018. Zdroj: https://app.handelsblatt.com

Zakladatelia nemeckej biotechnologickej spoločnosti Biontech Türeci a Sahin skúmali účinnú látku so svojou spoločnosťou Ganymed. Farmaceutická spoločnosť Astellas teraz úspešne otestovala liek na rakovinu žalúdka zolbetuximab.

Japonská farmaceutická spoločnosť Astellas úspešne otestovala nový liek na rakovinu žalúdka v tretej fáze štúdie. Medzi približne 560 účastníkmi liek zolbetuximab zvýšil čas prežitia bez progresie ochorenia a celkový čas prežitia. Astellas plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť detaily na odbornej konferencii. Odborníci očakávajú prvé žiadosti o schválenie v budúcom roku.

Zolbetuximab pôvodne pochádzal z výskumu biotechnologickej spoločnosti Ganymed so sídlom v nemeckom Mainzi, ktorú zakladatelia biotechnológie Özlem Türeci a Ugur Sahin založili v roku 2002. Rovnako ako v prípade Biontech, financovanie Ganymedu pochádzalo z veľkej časti od podnikateľov Andreasa a Thomasa Strüngmannových a prostriedkov od spoločnosti rizikového kapitálu MIG. V roku 2016 predali spoločnosť Astellas za 422-miliónov EUR.

Schválenie zolbetuximabu by bolo potvrdením stratégie zakladateľov Biontech v onkologickom výskume. Hoci sa Biontech za posledné dva roky stal známym predovšetkým vďaka úspešnej vakcíne Covid Comirnaty, intenzívne sa venuje aj výskumu liekov proti rakovine.

Vysoký dopyt po liekoch proti rakovine zakladateľov Biontech

Zolbetuximab je teraz považovaný za špičkový produkt v produktovom rade Astellas. Podľa údajov britskej analytickej spoločnosti Evaluate Pharma odborníci už očakávajú, že ročný predaj lieku bude do roku 2028 viac ako 500-miliónov USD. Pretože potreba terapie pri pokročilých rakovinách žalúdka a pažeráka sa považuje za veľmi vysokú. Doteraz neexistovali takmer žiadne lieky a postihnutí môžu podstupovať predovšetkým operácie a chemoterapiu.

V menšej štúdii fázy 2, ktorá sa skončila v roku 2016, účinná látka v kombinácii s chemoterapiou predĺžila u liečených pacientov dobu prežitia v priemere o takmer päť až približne 13 mesiacov v porovnaní so štandardnou liečbou, čo sa považuje za významný terapeutický pokrok. Na americkom onkologickom kongrese ASCO bol tento liek už preto uznaný ako vynikajúci nový vývoj.

Trvalo ďalších šesť rokov, kým bola dokončená štúdia 3. fázy, čo je príklad niekedy veľmi dlhých časov vývoja v oblasti onkológie. V posledných dvoch rokoch sa mnohé štúdie oneskorili aj kvôli pandémii koróny.

Zolbetuximab: Takto funguje nový liek na rakovinu žalúdka

Zolbetuximab sa zameriava na proteín nazývaný claudin18.2, ktorý sa nachádza pri niektorých typoch rakoviny. Je preto vhodný ako potenciálna cieľová štruktúra pre lieky proti rakovine, na ktorú môžu zaútočiť bez toho, aby príliš poškodili zdravé tkanivo.

Zakladatelia Biontech Sahin a Türeci chceli identifikovať takéto nádorovo špecifické ciele so svojou spoločnosťou Ganymed. Boli prví, ktorí identifikovali Claudin18.2 ako možný cieľ pre lieky proti rakovine.

Po celom svete v súčasnosti prebiehajú približne dve desiatky klinických projektov zameraných na túto molekulu. Okrem farmaceutických spoločností Astellas a Amgen sú zapojené aj mnohé biotechnologické spoločnosti, vrátane samotného Biontech. Spoločnosť so sídlom v Mainzi pracuje na protilátkovej aj bunkovej terapii, ktorá využíva proteín.

V prípade schválenia môžu zakladatelia Biontech očakávať milióny EUR

Schválenie lieku na rakovinu, ktorý Ganymed skúmal, by mohlo v najbližších rokoch priniesť predchádzajúcim majiteľom Ganymedu doplatok vo výške viac ako dvojnásobnej sumy. Pretože platby spojené s úspechom vo výške až 860-miliónov EUR sú na dosah, čo Astellas prisľúbil okrem priamo splatnej kúpnej ceny.

Fondy MIG vlastnia približne 8 % spoločnosti Ganymed a majú nárok na míľnikové platby v rovnakom rozsahu. Rodinná kancelária rodiny Strüngmannovcov má ako bývalý hlavný investor Ganymedu nárok na približne 90 %.

Viac informácií:

Biontech baut Krebsforschung mit Impfstoffmilliarden weiter aus

Zdroj: https://app.handelsblatt.com, zverejnené: 25. 11. 2022, autor: rpa