HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Leuven – Európske hlavné mesto inovácií v roku 2020

Aktualita

Leuven v Belgicku bol vyhlásený za Európske hlavné mesto inovácií v roku 2020 za využitie inovácií na zlepšenie života obyvateľov.

Peňažná cena vo výške 1-milión EUR, ktorá každý rok oceňuje inovatívne riešenia miest v sociálnych výzvach, ktoré zapájajú a posilňujú postavenie jej občanov, bola udelená belgickému Leuvenu na slávnostnom ceremoniáli s komisárkou EÚ Mariyou Gabriel počas Európskych dní výskumu a inovácií v Bruseli 24. septembra 2020.

Mohamed Ridouani, starosta mesta Leuven, ktorý na slávnostnom odovzdávaní digitálnych cien hovoril na diaľku, uviedol, že je rád, že cenu získal, a že mesto považuje za model, ktorý ukazuje „cestu vpred pre Európu“. Ako uviedol Ridouani: „Snažíme sa mať spravodlivé komunity. Snažíme sa o spravodlivý prechod k klimatickej neutralite.“

Porota nezávislých odborníkov vymenovala päť finalistov: Cluj-Napoca, Rumunsko; Espoo, Fínsko; Helsingborg, Švédsko; València, Španielsko; a Viedeň, Rakúsko. Každé z týchto miest získalo peňažnú odmenu 100 000 EUR.

Leuven sa môže pochváliť jednou z najlepšie hodnotených univerzít na svete. Mesto je známe centrum pre výskum a technológie, spája obyvateľov, predstaviteľov mesta, výskumníkov a podnikateľov s cieľom inovovať a uviesť do praxe riešenia dnešných výziev. Medzi tieto výzvy patrí prechod na obehové hospodárstvo, zmenu klímy a zabezpečenie vysokej úrovne vzdelávania a zdravotníctva. Po kríze koronavírusu si Leuven kladie za cieľ byť spravodlivý a udržateľný.

Siete ako Leuven 2030 a špičková zdravotnícka sieť Leuven MindGate realizujú rôzne projekty na ekonomickej, sociálnej a environmentálnej úrovni v prospech obyvateľov. Napríklad v roku 2019 vytvorila sieť Leuven 2030 plán s 13 programami smerom k klimaticky neutrálnej budúcnosti.

Viac informácií

Zdroj: https://horizon-magazine.eu; https://ec.europa.eu, zverejnené: 24.9.2020, autor: rpa