HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Koronavírus: Európska komisia pokračuje v rozširovaní budúceho portfólia vakcín

Aktualita

Commission expands future vaccines portfolio with new talks

Európska komisia 20. augusta 2020 uzavrela prieskumné rozhovory s farmaceutickou spoločnosťou CureVac s cieľom kúpiť potenciálnu vakcínu proti COVID-19. Toto je ďalším krokom po predchádzajúcich pozitívnych krokoch so spoločnosťou Sanofi-GSK 31. júla 2020 a spoločnosťou Johnson & Johnson 13. augusta 2020 a po podpísaní zmluvy o predbežnom nákupe so spoločnosťou AstraZeneca 14. augusta 2020.

Plánovaná zmluva s CureVac by poskytla všetkým členským štátom EÚ možnosť kúpiť si vakcínu, ako aj darovať ju krajinám s nízkym a stredným príjmom alebo presmerovať do európskych krajín. Očakáva sa, že EK bude mať zavedený zmluvný rámec pre počiatočný nákup 225-miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ, ktorý sa má dodať, keď sa očkovacia látka ukáže ako bezpečná a účinná proti COVID-19. EK vedie intenzívne diskusie s ostatnými výrobcami vakcín.

Ako uviedla Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie: „Európska komisia plní svoj sľub zabezpečiť rýchly prístup Európanom a svetu k bezpečnej vakcíne, ktorá nás chráni pred koronavírusom. Každé kolo rozhovorov, ktoré sme uzavreli s farmaceutickým priemyslom, nás privádza bližšie k porazeniu tohto vírusu. Čoskoro budeme mať dohodu s inovatívnou európskou firmou CureVac, ktorá získala skôr finančné prostriedky EÚ na výrobu vakcíny v Európe. A naše rokovania pokračujú s inými spoločnosťami, aby sme našli technológiu, ktorá by nás všetkých ochránila.“

Stella Kyriakides, európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín, dodala: „Dnes sme uzavreli rozhovory s európskou spoločnosťou CureVac s cieľom zvýšiť šance na nájdenie účinnej vakcíny proti koronavírusu. S členskými štátmi a vývojármi vakcín naďalej pracujeme bok po boku, aby sme splnili ciele našej Európskej stratégie vakcín – vakcína pre všetkých.“

CureVac je európska spoločnosť, ktorá propaguje vývoj úplne novej triedy vakcín založených na messengerovej RNA (mRNA), transportovanej do buniek pomocou lipidových nanočastíc. Vakcinačná platforma bola vyvinutá v poslednom desaťročí. Základným princípom je použitie tejto molekuly ako nosiča informácií, pomocou ktorého môže telo samo vytvárať svoje vlastné účinné látky na boj proti rôznym chorobám.

Účelom prieskumných rozhovorov, ktoré sa uzavreli 20. augusta 2020, je dohoda o predbežnom nákupe, ktorá sa má financovať prostredníctvom nástroja na núdzovú podporu, ktorý má finančné prostriedky určené na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a ktoré vyrábajú rôzne spoločnosti.

CureVac GmbH so sídlom v nemeckom ‎Tübingene pôsobí ako globálna biofarmaceutická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na vývoj novej triedy transformačných liekov založených na ribonukleovej kyseline na zlepšenie života ľudí.

Zdroj: EK; https://www.bloomberg.com, zverejnené: 20.8.2020, autor: rpa