Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Konšpiračné myslenie: 25 % Európanov tvrdí, že k pristátiu na Mesiaci nikdy nedošlo

Pristátie na Mesiaci. Zdroj: Science|Business

Prieskum výskumného projektu EÚ TRESCA podrobne opisuje, ako sa šíria vedecké dezinformácie. Skupina pracuje na nástrojoch, ktoré pomôžu zvládnuť túto digitálnu pliagu našej éry.

Tu je rýchly test: Pristál človek na Mesiaci v roku 1969? Alebo to bol podvod v televíznom štúdiu?

Upozornenie: Samozrejme, k pristátiu skutočne došlo. Ale nesnažte sa to povedať 25 % Európanov, vzorke ktorí sa zúčastnili výskumného projektu EÚ TRESCA o dezinformáciách. Keď sa ich vlani pýtali na pristátie, štvrtina zo 7 120 opýtaných ľudí v siedmich krajinách súhlasila s vyhlásením, že to všetko bol podvod.

Táto odpoveď vás môže prekvapiť (za predpokladu, že patríte k väčšine, ktorí veria v rakety a astronautov). Výskumný tím TRESCA však štúdiom európskych postojov k vede – a online klamstiev alebo prekrúcaní o nej – získal ďalšie potvrdenie toho, čo spoločenskí vedci pozorovali už roky: Nie malá časť populácie vo všeobecnosti nedôveruje autorite, a nedôveruje najmä vedeckej autorite. A na sociálnych sieťach šíria a posilňujú skepsu toho druhého.

Toto nie je malý problém, ako sme v poslednej dobe videli na vzostupe hlasných antivaxxistov, z ktorých niektorí propagujú teórie, že vakcíny COVID-19 vkladajú do ľudí mikročipy, aby ich vláda mohla špehovať, alebo že samotná choroba pochádza z 5G bezdrôtových prenosových vežiach. Štúdium toho, ako je tento druh myslenia rozšírený online, a čo možno urobiť na boj proti nemu, patrí medzi ciele projektu TRESCA. Šesť výskumných partnerov v projekte financovanom z programu EÚ Horizont 2020 koordinuje Erasmus University Rotterdam. A robili prieskum medzi občanmi ohľadom vedeckých dezinformácií, pripravovali online školiaci kurz pre vedeckých komunikátorov a vytvorili prototyp „dezinformačného widgetu“, ktorý pomôže jednotlivcom overiť si fakty online.

To, čo v prieskume zistili, je však zarážajúce

Vo februári a marci 2021 si vedci objednali prieskum vo Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, severských krajinách, Poľsku a Španielsku, na ktorom sa celkovo zúčastnilo viac ako 7 000 ľudí. Medzi položenými otázkami bol súbor o dôvere v inštitúcie a o veriacich konšpiračným teóriám. Okrem výsledkov pristátia na Mesiaci odpovede zahŕňali:

  • 82 % súhlasilo, že „politici sú často podplácaní veľkými spoločnosťami alebo záujmovými skupinami“.

  • 62 % súhlasilo s tým, že „o veľkej časti toho, čo sa dnes deje vo svete, rozhoduje malá a utajená skupina jednotlivcov“.

Výsledky sa líšia podľa krajiny a veku respondenta. Samostatná vzorka 1 533 mladých ľudí vo veku od 16 do 25 rokov v Nemecku, Španielsku a Holandsku zistila ešte viac pochybností o pristátí na Mesiaci ako u bežnej staršej populácie: 35 % oproti priemeru 25 %.

Tieto zistenia zapadajú do znepokojivo dobre zavedenej histórie konšpiračného myslenia. V samostatnom prieskume v apríli a máji 2021 Štatistický úrad EÚ Eurostat zistil, že spomedzi 37 103 ľudí, ktorých sa Eurostat pýtal, 28 % verí, že „liek na rakovinu existuje, ale je pred verejnosťou skrytý komerčnými záujmami“. Naopak, 56 % tvrdí, že je to nepravda, a zvyšok – v úradnom jazyku Eurostatu – „nevedel vyjadriť svoj názor“. Samozrejme, je pekné vedieť, že väčšina si nekupuje práve toto sprisahanie. Napriek tomu je to značná menšina, ktorá to robí. Podobne 26 % súhlasilo s tým, že „vírusy boli vyrobené vo vládnych laboratóriách na kontrolu našej slobody“. Na obe otázky patria Bulhari k tým, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou povedia áno.

A to zďaleka nie je ojedinelý európsky fenomén. Už v roku 2013, ešte predtým, ako zazvonili všetky poplašné zvony na sociálnych sieťach, americký prieskum verejnej politiky ukázal, že 28 % amerických voličov verí, že svetu vládne tajné globálne sprisahanie. Republikáni tomu a súvisiacim konšpiračným teóriám verili dvakrát častejšie ako demokrati: 34 % vs. 15 %. V skutočnosti 20 % opýtaných republikánov verilo, že vtedajší prezident Obama bol Antikrist.

Hlúposť? Iste, ale smrteľne vážne pre budúcnosť demokratických spoločností. Samozrejme, ako sa často hovorí, hlúposť nezastavíš. Môžeme však urobiť lepšiu prácu pri vývoji nástrojov a metód na riadenie šírenia takýchto škodlivých konšpiračných teórií v našich kanáloch sociálnych médií vybavených zbraňami.

Zistite viac o výsledkoch výskumu v rámci projektu TRESCA 8. februára 2022 na bezplatnom online stretnutí počas výročnej konferencie Science|Business. Výskumníci TRESCA a ich hostia budú online od 15:00 do 15:45 stredoeurópskeho času. (A ste vítaní, aby ste sa zapojili do zvyšku dvojdňovej konferencie o výskumných programoch EÚ, ktorú organizuje Science|Business.)

Výskumný projekt TRESCA. Zdroj: https://trescaproject.eu/

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.tue.nl, zverejnené: 31. 1. 2022, autor: rpa