Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Hodnotenie britského výskumu by mohlo presunúť peniaze z Londýna, Oxfordu a Cambridge

Christ Church College na Oxfordskej univerzite. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Rámec excelentnosti výskumu zahŕňal 900 akademikov, ktorí skúmali viac ako 185 000 výskumných projektov. 41 % výskumu v Spojenom kráľovstve má vedúce postavenie na svete, zatiaľ čo 43 % je medzinárodne vynikajúcich, uvádza sa v hodnotení.

Výsledky mamutieho hodnotenia kvality výskumu v Spojenom kráľovstve by mohli presunúť financovanie z takzvaného „zlatého trojuholníka“ univerzít v Londýne, Oxforde a Cambridge do zanedbávanejších regiónov.

12. mája 2022 boli zverejnené výsledky Research Excellence Framework (REF), v rámci ktorého bolo hodnotených viac ako 185 000 výskumných projektov z hľadiska kvality v rámci hodnotenia, ktoré nemá obdobu v Európe a ktorého predchádzajúce vykonanie v roku 2014 stál takmer 300-miliónov EUR.

Oxford vedie neoficiálne rebríčky, ktoré zohľadňujú kvalitu a kvantitu výskumu predkladaného REF. Na druhom mieste je University College London a za ňou Cambridge University.

Analýza však tiež naznačuje, že univerzity v Londýne, Oxforde a Cambridge si v porovnaní s rokom 2014 počínali o niečo horšie.

REF sa používa na distribúciu ročného základného financovania univerzitám v Spojenom kráľovstve, čo by mohlo znamenať o niečo spravodlivejšie prerozdelenie peňazí v celej krajine.

Spojené kráľovstvo už dlho sústreďuje svoje peniaze na výskum do „zlatého trojuholníka“ na juhovýchode Anglicka, ale regionálne nerovnosti sa stali kľúčovým politickým bodom, pričom súčasná konzervatívna vláda sľubuje „poslanie úrovne“ krajiny.

Ako uviedol David Sweeney, výkonný predseda Research England, jedného z orgánov, ktoré realizovali REF: „Podrobné výsledky naznačujú, že popredný svetový výskum je široko distribuovaný medzi predmetmi, typmi univerzít a vo všetkých častiach Spojeného kráľovstva.“

Spojené kráľovstvo pravdepodobne zašlo ďalej než ktorákoľvek iná európska krajina v tom, že financovanie závisí od posúdenia kvality výskumu, pričom REF a jeho predchodcovia boli zvyknutí informovať o rozdeľovaní približne 2-miliárd £ verejných financií ročne. Každá iterácia REF sa rozrástla a stala sa čoraz rozľahlejším hodnotením, ktoré sa nepáči odborom a mnohým akademikom.

Tentoraz musel každý výskumne aktívny akademik predložiť prácu, čo znamená, že približne 76 000 fakúlt hodnotilo 34 disciplinárnych podpanelov zložených z 900 akademikov. Panely tvoria 38 medzinárodných odborníkov.

Kvalita výskumu je hlavnou metrikou, podľa ktorej sa univerzity posudzujú, no do úvahy sa berie aj sociálny a ekonomický dopad práce a výskumné „prostredie“ – ktoré zahŕňa veci ako používanie otvorených údajov a rodová rovnosť.

Ako uviedla Jo Grady, generálna tajomníčka University and College Union: „Rámec excelentnosti výskumu zostáva chybnou, byrokratickou nočnou morou a symbolom výskumnej kultúry posadnutej svojvoľným označovaním inštitúcií alebo oddelení za „víťazov“ alebo „porazených“. Je to odčerpávanie času a zdrojov univerzitných zamestnancov a financovanie často upevňuje štrukturálne nerovnosti.“

Ale REF je opodstatnené na základe toho, že akademická obec Spojeného kráľovstva musí dokázať svoju hodnotu vládnym zostavovateľom rozpočtu.

Táto iterácia REF tvrdí, že 41 % výskumu, ktorý hodnotila, je „vedúcich na svete“, zatiaľ čo ďalších 43 % je „medzinárodne vynikajúcich“. V hodnotiacich paneloch je malá časť medzinárodných odborníkov, ale neexistuje systematické porovnanie výskumu Spojeného kráľovstva s výskumom v zámorí.

Kľúčové fakty hodnotenia výskumu vo Veľkej Británii. Zdroj: https://www.ref.ac.uk

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.ref.ac.uk, zverejnené: 17. 5. 2022, autor: rpa