HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Firma zo Spiša predstavila prvý vodíkový autobus

Aktualita

Firma Rošero Bus predstavila v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach prototyp svojho vlastného vodíkového autobusu.

Slovensko chce byť vodíková veľmoc. Týmto cieľom sa netají ani minister hospodárstva, Richard Sulík. Hoci už prisľúbil vybudovanie prvých 2 vodíkových staníc v Bratislave a Košiciach, ich dokončenia a využitia pre motoristov sa tak skoro nedočkáme, aj keď by mali byť hotové už tento rok.

Okrem tejto dvojice staníc sa ale objavili informácie aj o ďalších 8 čerpacích staniciach na vodík, avšak ich budúcnosť je nateraz príliš neistá. Infraštruktúra je tak podľa Sulíka stále kritickým problémom.

Firma zo Spiša prepisuje históriu

O vodíkovom autobuse zo Spiša sa toho písalo už mnoho, no bližšie detaily nepoznáme ani dnes po jeho oficiálnom predstavení, na ktoré sa prišiel pozrieť aj minister hospodárstva. Ten slávnostne uviedol do života prvý hybridný nízkotlakový vodíkovo-elektrický autobus z dielne spoločnosti Rošero, ktorý vznikol na základe spolupráce s Technickou univerzitou v Košiciach.

Na stretnutí nechýbal ani zástupca mesta Spišská Nová Ves či župani Košického a Prešovského samosprávneho kraja, ktorí prejavili záujem nasadiť tento autobus do mestskej dopravy.

Prototyp putuje do Dubaja

Slovensko sa v rámci celosvetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 zameria na tri hlavné témy, a to vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor. Ako ďalej 4. augusta 2021 informoval minister hospodárstva Richard Sulík, Slovensko si totiž z trojice možných tematických oblastí vybralo mobilitu.

Jeden z množstva vystavených exponátov bude pritom vyššie spomínaný prototyp autobusu.

Zaujímavosťou tohto vodíkového autobusu je aj samotná vodíková technológia. Autobus totiž disponuje nízkotlakovou metalhydridovou nádržou, ktorá je bezpečnejšia a znižuje riziko explózie.

Výstava v Dubaji sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a EXPO Dubaj 2020 sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022.

Zdroj: https://fontech.startitup.sk, zverejnené: 6. 8. 2021, autor: rpa