Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európsky parlament podporí výzvy, aby sa Švajčiarsko vrátilo do programu Erasmus+

Hannes Heide, poslanec Európskeho parlamentu, spravodajca výboru pre kultúru a vzdelávanie pre program Erasmus+. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Európsky parlament je pripravený podporiť výzvy, aby sa Švajčiarsko stalo plnoprávnym členom programu EÚ pre vzdelávaciu mobilitu Erasmus+ v hodnote 26-miliárd EUR, pričom Výbor pre kultúru a vzdelávanie pripravuje stanovisko, ktoré bude súčasťou širšej správy Parlamentu o vzťahoch medzi EÚ a Švajčiarskom. Návrh vysiela jasný signál, že vstup Švajčiarska do programu Erasmus+ by bol obojstranne výhodný.

Študenti vo Švajčiarsku aj mimo neho už roky presadzujú plné členstvo. V roku 2020 zhromaždila petícia Švajčiarskej študentskej únie viac ako 10 000 podpisov. Hlasní boli aj študenti z EÚ. V najnovšom vyhlásení z februára 2023 Európska študentská únia vyzvala EÚ, aby oddelila politiku a vzdelávanie, pričom uviedla, že „študentov nemožno využívať ako vyjednávacie žetóny“.

EÚ nie je proti pristúpeniu Švajčiarska, ale nie skôr, ako si obaja dohodnú podrobnosti o ich napätom vzťahu, ktorý sa zhoršil, keď Švajčiarsko v roku 2021 odstúpilo od rokovaní o spoločnom rámci spolupráce.

Ako uviedol povedal Filip Van Depoele, vedúci oddelenia medzinárodnej spolupráce Komisie pre vzdelávanie a na schôdzi parlamentného výboru: „Tešíme sa na plné pridruženie Švajčiarska k programu Erasmus+, ale ako súčasť celého balíka opatrení, ktoré by upevnili a ďalej posilnili naše vzťahy so Švajčiarskom.“

Poslanci sú viac flegmatickí. Ako uviedol spravodajca výboru požiadaného o stanovisko Hannes Heide: „Nemali by sme jednoducho povedať, že to chceme podmieniť inštitucionálnymi rokovaniami. Mladí ľudia by nemali byť futbalom politického záujmu.“

Erasmus+ je hrdý na to, že vytvára prepojenia po celej Európe a mimo nej, a poslanci sa domnievajú, že dvere do programu by mali zostať otvorené aj pre susedov EÚ. Heide dodal, že Wales, Škótsko a Severné Írsko prejavili záujem o tú či onú formu. Ďalej vyzval: „Musíme byť schopní zmeniť stanoviská.“

Voľný pohyb

Švajčiarsko opustilo Erasmus+ v roku 2014 po tom, čo Švajčiari hlasovali za zavedenie obmedzení pre imigráciu, čo bolo v rozpore s dohodou o voľnom pohybe, ktorú krajina uzavrela s EÚ.

Odvtedy Švajčiarsko spustilo svoju vlastnú verziu programu a financuje tisíce výmen pre študentov z EÚ aj zo Švajčiarska. Švajčiarske inštitúcie sa zároveň mohli zúčastniť niektorých častí programu Erasmus+ ako rovnocenný partner, ako napríklad iniciatíva európskych univerzít.

Technicky je spolupráca možná plošne, pričom švajčiarske inštitúcie pôsobia len ako partneri projektu z tretích krajín. Ale podľa Európskej únie študentov to neumožnilo rovnaké príležitosti: podobne veľké Rakúsko sa v rokoch 2014 až 2020 zúčastnilo 11-krát viac projektov Erasmus+ ako Švajčiarsko.

Švajčiarsko-európsky program mobility „nestačí“, hovorí Európska študentská únia. Ďalej uvádza: „Súčasný nedostatočný prístup k programu Erasmus+ znevýhodňuje európskych aj švajčiarskych mladých ľudí, najmä pokiaľ ide o finančnú pomoc dostupnú pre mobilitu.“

Van Depoele súhlasil, že nastavenie nie je „suboptimálnym riešením“.

Ak dôjde k dohode, Švajčiarsko má zavedené všetky štruktúry, konkrétne národné agentúry s know-how, aby sa rýchlo zapojilo do programu mobility EÚ. Komisia a Švajčiari vedú prieskumné rozhovory o ich širšom vzťahu od marca 2023 a snažia sa vyriešiť svoje nezhody. A od roku 2016 platí nová dohoda o voľnom pohybe.

Ako europoslankyňa Petra Kammerevert: „Myslím si, že oživenie štruktúr by bolo celkom jednoduché.“

Neznamená to však, že Švajčiari si budú môcť vybrať, na ktorých častiach programu Erasmus+ sa zúčastnia. Parlament súhlasí s tým, aby sa Švajčiari pripojili. Ako uviedol na záver poslanec EP. Laurence Farreng: „Nemôžeme im však poskytnúť à la carte riešenie.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 3. 5. 2023, autor: rpa