Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska rada pre výskum uvažuje o svojom vzorci na podporu víťazov Nobelovej ceny

Nobelovu cenu tento rok získali traja príjemcovia grantu ERC: Anton Zeilinger, Alain Aspect a Svante Pääbo. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Za 15 rokov získalo Nobelovu cenu dvanásť vedcov financovaných z programu ERC Frontier Research. Bývalí a súčasní prezidenti ERC vyjadrujú svoj názor na recept na úspech – a prečo by sa mal brániť

Základná veda je hazard. Vedci sa pustili do projektov v honbe za poznaním v nádeji, že odpovedia na otázky, na ktoré doteraz nikto neodpovedal. V roku 2007 sa však EÚ rozhodla, že na tento účel dá miliardy. Po pätnástich rokoch môže Európska rada pre výskum (ERC) len tvrdiť, že sa jej darí. Minulý týždeň traja vedci, ktorí získali financovanie ERC, získali Nobelovu cenu.

Súčasná prezidentka ERC Maria Leptin a jej predchodca Jean-Pierre Bourguignon tvrdia, že práve oddanosť novým nápadom pomáha vytvárať prelomovú vedu.

Svante Pääbo získal cenu vo fyziológii alebo medicíne za „objavy týkajúce sa genómov vyhynutých hominínov a ľudskej evolúcie“. Vo fyzike boli ocenení Alain Aspect a Anton Zeilinger za svoje „experimenty so zapletenými fotónmi, ktoré preukázali porušenie Bellových nerovností a za priekopníctvo kvantovej informačnej vedy“.

Keď sa v 80. rokoch 20. storočia koncipoval prvý výskumný program EÚ, vedci hovorili o fonde v rámci rámcových programov pre základný výskum. Politici boli skeptickí, no po dlhom boji sa ERC v roku 2007 napokon podarilo zriadiť.

Existujú tri hlavné prúdy financovania ERC: štartovacie granty pre mladých vedcov, konsolidačné granty pre tých, ktorí sú uprostred kariéry, a pokročilé granty pre uznávaných odborníkov vo svojich odboroch. Financovať sa dá akákoľvek oblasť vedy, od zdravotníctva až po sociálne vedy. Všetko je to zdola nahor: to znamená, že témy nemožno predpisovať z centra. Bývalý krátkotrvajúci prezident ERC Mauro Ferrari sa to pokúsil zmeniť, keď zasiahla pandémia COVID-19.

Maria Leptin, súčasná prezidentka ERC a popredná biologička, hovorí, že úspech ERC začína procesom hodnotenia. Zakladatelia nastavili prísny systém partnerského hodnotenia na hodnotenie návrhov. Ako uviedla Leptin: „Je to brutálne kritické hodnotenie. Hodnotitelia dostávajú veľmi jasné pokyny a majú hľadať niečo kreatívne, inovatívne a originálne. Nechceme niečo samozrejmé, chceme niečo, čo presahuje.“

Jean-Pierre Bourguignon, matematik a bývalý prezident ERC, začal svoje pôsobenie v rade ako predseda prvého matematického panelu. Prvý rok bol náročný, spomína Bourguignon, a účastníci panelu museli „pekelne pracovať“, aby sa prepracovali cez 9 000 návrhov prijatých v tom roku. Bolo to v čase, keď bol na sabatiku v Hongkongu, kde pracoval dňom i nocou. Ako uviedol Bourguignon: „Je to veľa práce a nie je to veľmi dobre platené, ale [poprední výskumníci] prichádzajú, pretože vedia, že to budú aplikácie na vysokej úrovni a stretnú sa s inými vedcami na vysokej úrovni.“

Bourguignon aj Leptin poukazujú na úlohu zamestnancov ERC pri riadení procesu. Spolu s prísnym výberovým procesom a faktom, že výskumníci vedia, že projekty to nezvládnu, je úspech ERC založený na týchto troch pilieroch. Ako uviedol Bourguignon: „Akonáhle sa pokúsite prelomiť kombináciu, je tu riziko.“

Nie zhora nadol bez zdola nahor

Ale ERC neexistuje v bubline. Je súčasťou čoraz zložitejšieho ekosystému výskumnej politiky EÚ s prístupom zhora nadol, ktorý sa sústreďuje okolo fondu Horizont Európa pre výskum v hodnote 95,5- miliardy EUR. Každých sedem rokov, keď tvorcovia politík opätovne prerokujú rozpočet a podobu fondu, vedecká komunita povstane, aby obhajovala existenciu ERC pred škrtmi zo strany skeptických politikov a zástancov normatívnejšieho typu výskumnej politiky.

Podiel ERC na rozpočte vo výške 16-miliárd EUR je významný a jeho zástancovia sa domnievajú, že tento podiel by sa mal zvýšiť, a to aj napriek rastúcemu zameraniu na vedu riadenú politikou. Domnievajú sa, že to nemusí byť normatívne, ale prispieva to k politickým prioritám EÚ. Nedávne mapovanie výsledkov ERC v rámci predchádzajúceho výskumného programu Horizont 2020 ukázalo, že 34 % pravdepodobne prispeje k politikám EÚ v oblasti zdravia, 10 % sa zaoberalo problémami spojenými s digitálnou transformáciou a 14 % sa týkalo politík v oblasti klímy. Euro za euro, ERC produkuje viac patentov ako časti aplikovaného výskumu rámcových programov EÚ.

Ako dodal Bourguignon: „Bude väčší tlak na ďalší výskum zhora nadol, ale našou úlohou vo vedeckej komunite je vysvetliť, že ak stlačíte túto časť, nebudete pripravení na ďalšiu krízu. Je dôležité mať časť programu, ktorá ponecháva slobodu výskumníkom.“

ERC má tiež svetovú scénu, na ktorej môže súťažiť. V USA získalo 236 štipendistov Národnej vedeckej nadácie Nobelovu cenu v rokoch 1950 až 2018 a štyri len tento rok. Ale porovnávať je ťažké. Je to otázka veľkosti. Rozpočet americkej agentúry v tomto roku dosiahol 8,8-miliardy USD, čo je výrazne viac ako 16-miliárd EUR na sedemročné financovanie ERC.

Jedným z často citovaných úspešných príbehov ERC je vývoj vakcín proti COVID-19. Vďaka rozsiahlemu predbežnému výskumu mRNA vakcín proti rakovine by vedci mohli v priebehu niekoľkých mesiacov vyvinúť vakcínu proti úplne novej chorobe. Ide o vedecký prielom, ktorý za mnohé vďačí základnému výskumu a mnohým projektom financovaným ERC a komunita tvrdo pracuje na tom, aby sa o tom dozvedel každý. Ale to sa už berie ako samozrejmosť. Ako uviedol Bourguignon: „Jedna vec, ktorá mi na tomto príklade vadí, je, ako rýchlo sa to stalo normálnym.“

Výskum pokračuje a pokračuje aj boj o financovanie. Vedecká rada, ktorá riadi prácu ERC, spolu s vedcami bojujú už roky. V roku 2020 sa im podarilo udržať podiel ERC na novom sedemročnom rozpočte na výskum na úrovni 17 %, no ďalší boj je za rohom.

Leptin hovorí, že vedci sú pripravení brániť ERC a je si istá, že ľudia počúvajú. Pandémia a zmena klímy zdôraznili dôležitosť vedy. Ako uviedla Leptin pre Science|Business: „Niektoré vlády sú mimoriadne podporné, iné si myslia, že ich krajiny majú iné priority. Pomohlo by, keby vedci v teréne prejavili nadšenie, a to sa deje.“

Nie je to však len o peniazoch. Bourguignon tiež trvá na tom, že ERC sa musí brániť proti snahám Európskej komisie zjednodušiť a zjednotiť celý výskumný program. Verí, že ERC má jedinečný pracovný model, ktorý by nemal byť ohrozený. Je skeptický voči zavedeniu pilotného projektu s paušálnou sumou, v rámci ktorého by ERC odovzdalo vedcom peniaze v jednej paušálnej sume, ale vyžadovalo by od nich, aby poskytli podrobnejšie vysvetlenie, ako sa peniaze použijú počas fázy podávania žiadostí. Ako dodal Bourguignon: „Zjednodušenie riadenia je dôležité, ale existujú dobré a zlé spôsoby, ako to urobiť.“

Výskumní pracovníci na začiatku kariéry a sloboda

Pokiaľ ide o príjemcov grantu, Leptin aj Bourguignon zdôrazňujú dôležitosť nepreskriptívneho prístupu ERC. Vedci si môžu robiť, čo chcú. Nejde o vytváranie pracovných miest, zarábanie peňazí a vývoj nových liekov, ale aj o čisté skúmanie všetkých sfér života, od literatúry po jogu. Keď sa vedci pustia do týchto prieskumov, môžu zmeniť kurz, ak nájdu zaujímavejšiu cestu. Ako uviedla Leptin: „Ak máte dobrý nápad, v prvý deň to nebude fungovať.“ Veľké granty ERC, ktoré trvajú niekoľko rokov, tomu vyhovujú.

Bourguignon poznamenáva, že sloboda a prístup podstupovania rizika odlišujú fond od mnohých národných agentúr financovania, ktoré majú tendenciu viac riskovať. Počul, že množstvo držiteľov grantov ERC povedalo, že podobné návrhy, ktoré predložili národným agentúram, boli zamietnuté, pretože boli príliš riskantné.

Nie je to tiež len financovanie dobre etablovaných popredných vedcov, ktorí sú pripravení získať prestížne ocenenia.  Ako vysvetlila Leptin: „Myslím si, že treba pamätať na to, že obrovské množstvo financií ide mladým. Nie je to len pre pár vyvolených, ktorí už boli hviezdami.“

Spomína na prvého držiteľa grantu ERC, ktorý získal Nobelovu cenu, Konstantina Novoselova, ktorý mal len 36 rokov, keď v roku 2010 získal cenu za fyziku za objav grafénu na Manchesterskej univerzite. Bolo to len tri roky po získaní počiatočného grantu v rámci prvej dávky financovania ERC v roku 2007.

Leptinovej rada pre tých, ktorí chcú ísť v stopách Novoselova, je zamerať sa na napísanie výnimočného návrhu na grant. Je to ťažké a konkurencia je neľútostná, takže „nechajte si poradiť, poradiť, poradiť,“ uviedla.

Najmä vedci v krajinách strednej a východnej Európy (tzv. Widening countries) môžu získať pomoc od mentorov. A neodporúča sa využívať na písanie návrhu profesionálne agentúry. Ako dodala na záver Leptin: „Je to vaša vlastná kreativita, ktorá sa počíta.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net; zverejnené: 17. 10. 2022, autor: rpa