HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Európska komisia podpísala zmluvu na antivírusový remdesivir COVID-19 vo výške 63-miliónov EUR

Aktualita

European Commission President Ursula von der Leyen at EU headquarters in Brussels, on April 15, 2020.

Európska komisia podpísala zmluvu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Gilead Sciences na dodávky antivírusového lieku remdesivir, ktorý je teraz pod značkou s názvom Veklury. Liek je prvý, ktorý schválila Európska agentúra pre lieky na liečbu COVID-19. Série Veklury budú k dispozícii od začiatku augusta 2020 členským štátom a Veľkej Británii s koordináciou a podporou EK.

Stella Kyriakides, európska komisárka pre zdravie, uviedla: „Európska komisia neúnavne spolupracuje s Gilead Sciences na dosiahnutí dohody s cieľom zabezpečiť, aby zásoby prvého ošetrenia povoleného proti COVID-19 boli dodávané do EÚ.“ Prostredníctvom nástroja EK pre núdzovú podporu (Emergency Support Instrument) sa bude financovať zmluva v celkovej hodnote 63-miliónov EUR.

Postačí to na liečbu približne 30 000 pacientov so závažnými príznakmi COVID-19. Pokryje to súčasné potreby v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch a zároveň zabezpečí spravodlivé rozdelenie na úrovni EÚ, pričom zohľadní poradenstvo Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

EK teraz pripravuje spoločné obstarávanie ďalších dodávok Veklury, ktoré by malo pokryť ďalšie potreby a dodávky od októbra 2020.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.euronews.com, zverejnené: 3.8.2020, autor: rpa