HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Eset predstavil návrh sídla Centra inovácií a kreativity

Aktualita

Rozsiahly kampus na bratislavskej Patrónke, v areáli bývalej vojenskej nemocnice, ktorý plánuje vybudovať softvérová spoločnosť Eset, má mať environmentálny dizajn, flexibilitu i ambíciu uhlíkovej neutrality.

24. novembra 2021 to oznámili zástupcovia najväčšej slovenskej softvérovej firmy, ktorí spoločne s architektonickým ateliérom Bjarke Ingels Group (BIG) predstavili navrhované architektonické riešenie projektu. Investor počíta s celkovými nákladmi zhruba na úrovni 200-miliónov EUR.

Kampus by mal podľa súčasných odhadov začať fungovať v roku 2027. Po postavení sa má stať centrom inovácií, kreativity a výskumu v Bratislave. Rešpektovať má tunajšiu lokalitu a využiť prírodné prostredie a blízkosť lesoparku.

Ako vyhlásil generálny riaditeľ softvérovej firmy Richard Marko: „Ide nám o svetový dizajn, ale chceli by sme pri ňom využiť aj najnovšie vedecké poznatky z oblasti architektúry a životného prostredia.“

Ambícia uhlíkovej neutrality platí podľa investora od dizajnu, cez realizáciu, výber stavebných technológií a materiálov až po budúcu prevádzku kampusu.

Podobu projektu ovplyvnila i pandémia

Plánovanie budúcej podoby projektu ovplyvnila aj pandémia. Investor i architekti sa preto zamerali na flexibilitu a viac na kvalitu pracovného prostredia, ktorá má byť zásadnou požiadavkou pri návrate ľudí do kancelárií.

Ako uviedol COO Esetu Pavel Luka: „Práve o týchto oblastiach sme s architektmi dlho diskutovali. Stali sa určujúcimi pre výsledný koncepčný návrh.“

Luka priblížil, že v projekte sa pustili do fázy, keď všetky technické, profesijné či technologické záležitosti budú koordinovať s architektúrou. Investor začína postupne pripravovať aj dokumentáciu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (proces EIA) či vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby.

V ďalšej fáze plánuje dokumentáciu finálneho projektu. Nasťahovanie sa do už postaveného kampusu očakáva v roku 2027. Kampus má vytvoriť prostredie pre top IT a technologické firmy. Prepojiť ich má s technicky zameranými vysokými školami.

Projekt počíta aj s verejnými priestormi a poskytnúť má sčasti aj rezidenčnú funkciu.

Zdroj: https://www.forbes.sk, zverejnené: 25. 11. 2021, autor: rpa