Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

EPAD zverejňuje ďalšie údaje pre výskumnú komunitu Alzheimerovej choroby

Genomic style pattern. Image by pikepicture via Shutterstock
Projekt IMI EPAD. Zdroj: https://www.ihi.europa.eu

Projekt IMI (Innovative Medicines Initiative) EPAD (European prevention of Alzheimer’s dementia consortium) sprístupnil genómové údaje zo svojej štúdie najskorších štádií Alzheimerovej choroby širšej výskumnej komunite.

EPAD bol spustený s cieľom nájsť spôsoby, ako identifikovať a liečiť ľudí v najskoršom štádiu Alzheimerovej choroby – ešte predtým, než začnú pociťovať symptómy. Jadrom projektu bola longitudinálna kohortová štúdia (LCS), počas ktorej sa 2 000 ľudí podrobilo kognitívnym testom, klinickým hodnoteniam a zobrazovacím skenom a poskytli vzorky krvi, cerebrospinálnej tekutiny (CSF), slín a moču. Účastníci boli sledovaní, aby získali prehľad o tom, ako sa rôzne miery menia v priebehu času.

Výsledkom LCS bolo množstvo údajov a vzoriek a EPAD zverejnil prvú dávku údajov pre výskumnú komunitu už v roku 2019, zatiaľ čo LCS stále prebiehal. Konečný súbor údajov EPAD bol otvorený pre výskumníkov na celom svete v novembri 2020. Obsahuje konečné dlhodobé údaje od všetkých 2 000 účastníkov EPAD LCS.

Údaje LCS sú dostupné výskumnej komunite prostredníctvom Workbench Alzheimerovej choroby, otvorenej cloudovej platformy, ktorá umožňuje výskumníkom na celom svete zdieľať údaje, zdroje a nástroje súvisiace s Alzheimerovou chorobou a inými demenciami. EPAD bol prvým projektom, ktorý pridal celý svoj súbor údajov do AD Workbench, ktorý spravuje nedávno vytvorená iniciatíva pre údaje o Alzheimerovej chorobe (ADDI).

Teraz EPAD pridal genomické údaje z LCS do AD Workbench, čím efektívne poskytuje nové poznatky globálnej výskumnej komunite a otvára nové možnosti pre výskum.

Ako uviedol koordinátor projektu EPAD Craig Ritchie z University of Edinburgh: „Jadrom programu EPAD bol výslovný záväzok, zodpovednosť a povinnosť zabezpečiť, aby čas a úsilie účastníkov výskumu a výskumníkov priniesli tie najkvalitnejšie výstupy vedomostí.“

Ďalej dodal: „Globálna viditeľnosť a jednoduchý prístup a výskum, ktoré ADDI poskytuje, nám pomáha dosiahnuť náš cieľ. Očakávame, že v nasledujúcich mesiacoch budú nové údaje zbierané z ďalšieho výskumu/analýzy vzoriek EPAD a iných programov spustených v rámci Edinburskej prevencie demencie využívať pracovný stôl AD, vďaka ktorému budú údaje AD vyhľadateľné, dostupné, interoperabilné a opätovne použiteľné (v súlade so zásadami FAIR ).“

Viac informácií:

Accessing EPAD data

Accessing EPAD samples

Zdroj: https://www.ihi.europa.eu, zverejnené: 17. 3. 2022, autor: rpa