Európska komisia zverejnila dlho očakávaný pracovný program pre Európsku radu pre inovácie na rok 2022. Z dôvodu pripomienok členských štátov týkajúcich sa najmä fungovania fondu EIC sa jeho zverejnenie oneskorilo o takmer tri mesiace, čo malo dopad aj na tohtoročný počet uzávierok pre plný návrh najpopulárnejšej schémy EIC, ktorou je EIC Accelerator.
V roku 2022 bude na podporu vizionárskeho výskumu a škálovania prelomových inovácií alokovaných 1,7 mld. EUR, z toho viac ako 1 mld. EUR bude určených pre schému EIC Accelerator.
Nižšie ponúkame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré na žiadateľov v EIC čakajú v tomto roku:
EIC Pahtfinder
Výzva na podporu interdisciplinárneho prelomového základného výskumu s víziou prelomovej technológie (TR1-TRL4) EIC Pathfinder Open bude otvorená 1. marca s uzávierkou 4. máj. Došlo k zmene vzoru projektového návrhu, je preto potrebné pracovať s verziou, ktorá bude k dispozícii v online rozhraní na podávanie projektových návrhov (týka sa to aj projektov, ktoré budú podávané opätovne).
Výzva na EIC Pathfinder Challenges bude otvorená 15. júna s uzávierkou 19. októbra 2022. K termínu otvorenia výzvy sa očakáva aj zverejnenie jej dôležitej súčasti, ktorou je príručka pre tematické oblasti (Challenge Guidlines), ktorá podrobne popíše očakávania od projektov v každej zo šiestich tém. Pre rok 2022 nimi budú:
V rámci EIC Pathfinder bude v roku 2022 rozdelených 350 mil. EUR.
EIC Transition
Výzva na podporu zrelosti výsledkov výskumných projektov programu Horizont 2020 EIC Transition Open (podporuje TRL3/4 – TRL5/6) bude otvorená 1. marca 2022. Na schému EIC Transition bude alokovaných o 30% viac prostriedkov ako v roku 2021 a to 131 mil. EUR. Schéma je zameraná na podporu výstupov z už finacovaných projektov EIC Pathfinder a ERC Proof of Concept. Podporovať sa budú tak ako minulý rok menšie konzorciá (2-5 subjektov) alebo individuálni žiadatelia. Dôležitou súčasťou každého projektu EIC Transition je jasná a implementovateľná stratégia budúcej komercionalizácie danej technológie. Aj v tejto schéme došlo k zmene formuláru pre projektový návrh, ktorý sa skrátil z 25 na 20 strán. Hodnotitelia projektových návrhov z minuloročnej výzvy EIC Transition zdôrazňujú, že najväčším nedostatkom neúspešných projektov bola slabá znalosť trhu a konkurencie, ako aj tím s nedostatočnými kompetenciami pre úspešnú implementáciu projektu. V roku 2022 budú otvorené aj dve tematické výzvy:
Všetky výzvy v EIC Transition sa otvárajú 1. marca a majú dve uzávierky: 4. máj 2022 a 28. september 2022.
EIC Accelerator
Tento rok bude na globálne škálovanie prelomových inovácií vyčlenených 1,16 mld. EUR. EIC Accelerator poskytuje unikátne zmiešané financovanie vo forme grantu (0,5 – 2,5 mil. EUR) a kapitálovej investície (0,5 – 15 mil. EUR) prostredníctvom fondu EIC. Hodnotenie projektových návrhov má tri fázy, pričom krátky návrh je možné podať kedykoľvek. Projektové návrhy sa podávajú prostredníctvom špecializovanej platformy na báze umelej inteligencie.
Aj v EIC Accelerator bude časť prostriedkov (537 mil. EUR) vyhradená na tematické financovanie. V roku 2022 týmito témami budú:
Tematické výzvy aj netematická EIC Accelerator Open budú pre plné návrhy otvorené 1. marca s troma tohtoročnými uzávierkami: 23. marec, 15. jún a 5. október.
Hlavnými novinkami v tejto schéme je možnosť žiadať v prípade technológií strategického významu pre EÚ o kapitálovú investíciu vyššiu ako 15 mil. EUR, či udelenie známky excelentnosti Seal of Excellence každej firme, ktorá prejde plným návrhom a udelí EK súhlas na zdieľanie údajov s národnými autoritami.
Informačný deň
Európska komisia organizuje k novému pracovnému programu EIC informačný deň, ktorý sa uskutoční 22. februára. Viac informácií prinesieme čoskoro.
Pracovný program EIC na rok 2022 – factsheet
Pracovný program EIC na rok 2022 – čo ponúka firmám
Pracovný program EIC na rok 2022 – čo ponúka výskumníkom
Viac informácií o schémach Európskej rady pre inovácie
Zdroj: EK, zverejnené: 10.2.2022, autor: lda