Európska komisia vybrala na financovanie 159 projektov vysokoškolského vzdelávania z celého sveta v rámci úsilia o budovanie kapacít programu Erasmus+.
EÚ rozdelí 115,3-milióna EUR na rôzne programy vrátane projektov na profesionalizáciu matematiky v strednej Afrike, vytvorenie učebných osnov pre udržateľné oceánske hospodárstvo v južnom Stredozemí a poskytne ženám v strednej Ázii podnikateľské zručnosti.
Plánuje tiež poskytnúť 5-miliónov EUR na pomoc ukrajinským univerzitám pri budovaní digitálnej platformy na pomoc študentom, ktorí museli utiecť z krajiny alebo sú vnútorne vysídlení.
Ako uviedol Margaritis Schinas, viceprezident pre podporu nášho európskeho spôsobu života: „Budovanie kapacít vo vysokoškolskom vzdelávaní za našimi hranicami je obzvlášť dôležitým prvkom programu Erasmus+. Všetci získavame z týchto výmen a spolupráce s našimi partnermi na celom svete.“
Európska komisia vyhlásila výsledky centralizovaných akcií za Výzvu 2023 Budovania kapacít vo vysokoškolskom sektore.
Budovanie kapacít v oblasti vysokoškolského vzdelávania
Výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru (EACEA) vyhlásila výsledky výzvy 2023 pre centralizované projekty Budovanie kapacít vo vysokoškolskom vzdelávaní. Aktivity a výstupy projektov budovania kapacít v oblasti vysokoškolského vzdelávania musia byť zamerané na to, aby boli prospešné pre oprávnené tretie krajiny, ktoré nie sú pridružené k programu, a pre ich inštitúcie a systémy vysokoškolského vzdelávania.
Podaných bolo celkovo 790 žiadostí, pričom schválených bolo 159 projektov. Zastúpenie slovenských inštitúcii je nasledovné:
Výsledky výzvy: Budovanie kapacít v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Zdroj: SAAIC
Viac informácií:
159 new projects proposed for funding to support international cooperation in higher education
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.erasmusplus.sk; SAAIC, zverejnené: 11. 8. 2023, autor: rpa