Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ďalšia pandémia by mohla byť smrteľnejšia ako COVID, tvrdí tvorca vakcíny AstraZeneca

A woman receives an Oxford-AstraZeneca coronavirus disease (COVID-19) vaccine at a COVID-19 vaccination centre at Cwmbran Stadium in Cwmbran, South Wales, Britain February 17, 2021. Geoff Caddick/Pool via REUTERS

Budúce pandémie by mohli byť ešte smrteľnejšie ako COVID-19, takže ponaučenia získané z epidémie sa nesmú premrhať a svet by sa mal uistiť, že je pripravený na ďalší vírusový nápor, uviedol jeden z tvorcov vakcíny Oxford-AstraZeneca.

Nový koronavírus zabil podľa Johns Hopkins University 5,26-milióna ľudí na celom svete, zničil bilióny dolárov v ekonomickej produkcii a obrátil život naruby pre miliardy ľudí.

Ako uviedla v prednáške vysielanej BBC britská vedkyňa Sarah Gilbert: „Pravdou je, že ďalší vírus by mohol byť horší. Môže byť nákazlivejší, smrteľnejší, alebo oboje. Nebude to poslednýkrát, čo vírus ohrozuje naše životy a živobytie.“

Sarah Gilbert, je profesorkou vakcinológie na Oxfordskej univerzite vo Veľkej Británii, ďalej dodala, že svet by sa mal uistiť, že je lepšie pripravený na ďalší vírus: „Pokroky, ktoré sme dosiahli, a poznatky, ktoré sme získali, sa nesmú stratiť.“

Snahy o ukončenie pandémie COVID-19 boli nerovnomerné a roztrieštené, poznamenané obmedzeným prístupom k vakcínam v krajinách s nízkymi príjmami, zatiaľ čo „zdraví a bohatí“ v bohatých krajinách dostávajú posilňovacie dávky vakcíny (booster), dodali odborníci na zdravie.

Panel zdravotníckych expertov zriadený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) na preskúmanie riešenia pandémie SARS-CoV-2 vyzval na trvalé financovanie a väčšiu schopnosť vyšetrovať pandémie prostredníctvom novej zmluvy.

Jedným z návrhov bolo nové financovanie pripravenosti na pandémiu vo výške najmenej 10-miliárd USD ročne.

Epidémia COVID-19 bola prvýkrát zistená v Číne koncom roka 2019, kedy sa koronavírus SARS-CoV-2 objavil prvýkrát. Vakcíny boli vyvinuté proti vírusu v rekordnom čase.

Profesorka Gilbert ďalej uviedla, že tzv. hrotový proteín variantu Omicron obsahuje mutácie, o ktorých je známe, že zvyšujú prenosnosť vírusu.

Ako ďalej dodala Sarah Gilbert: „Existujú ďalšie zmeny, ktoré môžu znamenať, že protilátky vyvolané vakcínami alebo infekciou inými variantmi môžu byť menej účinné pri prevencii infekcie Omicronom. Kým nebudeme vedieť viac, mali by sme byť opatrní a podniknúť kroky na spomalenie šírenia tohto nového variantu.“

Viac informácií:

Sarah Gilbert: Next pandemic could be more lethal than Covid

WHO Coronavirus (COVID-19) Dashboard

Zdroj: https://www.reuters.com; https://www.ox.ac.uk; https://www.bbc.com; https://www.who.int, zverejnené: 6. 12. 2021, autor: rpa