HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Čo sa stane po Brexite?

Aktualita

Britský premiér Boris Johnson podpísal dňa 24.20.2020 tzv. „rozvodovú“ dohodu medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Dohodu o vystúpení tak, aby mohlo Spojené kráľovstvo odísť z Európskej únie 31. januára podpísali predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel. Dohodu 29.1.2020 odobril aj Európsky parlament. Opustiť EÚ by Británia mala po 47 rokoch členstva o polnoci 31. januára. „Veci sa nevyhnutne zmenia, ale naše priateľstvo zostáva,“ uviedol Michel. „Otvárame novú kapitolu ako partneri a spojenci.“

Schválenie dohody o Brexite bude znamenať, že Spojené kráľovstvo sa bude aj naďalej zúčastňovať všetkých programoch Únie financovaných z viacročného finančného rámca na roky 2014-2020 až do ich ukončenia, teda vrátane programu Horizont 2020.

Subjekty zo Spojeného kráľovstva sa budú môcť aj naďalej zúčastňovať takýchto programov a získavať finančné prostriedky z grantov EÚ na celú dobu trvania jednotlivých projektov, vrátane projektov s predpokladanou dobou ukončenia po roku 2020.

Ako Brexit ovplyvní univerzity v EÚ si môžete prečítať v správe Európskej univerzitnej asociácie (EUA)

Vykonávací zákon k brexitovej dohode už schválili obe komory britského parlamentu (k 22. januáru 2020). V tejto súvislosti Kancelária Veľkej Británie VaVaI (UK Research Office – ukrojí) aktualizovala factsheet o brexitovej dohode (PDF).

Questions and Answers on the United Kingdom’s withdrawal from the European Union on 31 January 2020

Zdroj: EK, 25.1.2020, aktualizácia 29.1.,kas