Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Česko-slovenské konzorcium získalo prestížny európsky 5-miliónový grant

No alternative text description for this image
Projekt Horizont Európa: Inovácia diagnostiky Alzheimerovej choroby a jej prenos do klinickej praxe v strednej Európe (ADDIT CE). Zdroj: MultiplexDX International

Excelentnosť a špičkovú kvalitu vedeckého tímu v MultiplexDX International v identifikovaní a kvantifikácii nových RNA biomarkerov pre rakovinu a iné ľudské choroby podčiarkuje fakt, že sa stal dôležitou súčasťou konzorcia českých a slovenských inštitúcií, ktoré úspešne získalo prestížny 5-miliónový grant financovaný z programu Horizont Európa. Nové česko-slovenské centrum excelentnosti bude vyvíjať, validovať a implementovať do klinickej praxe modernú a inovatívnu diagnostiku Alzheimerovej choroby.

Na celom svete dnes trpí demenciou viac ako 55 miliónov ľudí. Alzheimerova choroba je jej hlavnou príčinou, na ktorú dnes účinnú liečbu nepoznáme. Dnes len včasná diagnostika a následná úprava životného štýlu môžu výrazne spomaliť túto smrteľnú chorobu. Koncepčný plán implementácie moderných diagnostických metód do klinickej praxe v Čechách a na Slovensku neexistuje. Avšak aj títo pacienti si zaslúžia našu vedeckú a medicínsku pozornosť!

Cieľom tohto projektu je preto prepojiť univerzitný, klinický, vládny a súkromný sektor v Brne a Bratislavskom kraji. Nové česko-slovenské centrum excelentnosti bude stavať na úzkej a multidisciplinárnej spolupráci: i) odborných vedeckých tímov z Masarykovou univerzitou v Brne a Slovenskou akadémiou vied (špičkové vedecké tímy z Neuroimunologického ústavu SAV a Biomedicínskeho centra SAV), ii) špičkových biotechnologických firiem MultiplexDX International, Geneton a BioVendor Research & Diagnostic Products, iii) non-profit organizácií Slovenská a Česká Alzheimerova spoločnosť, Memory Center a Czech Brain Aging Study, a iv) regionálnych samospráv prostredníctvom Ministerstva zdravotníctva SR a JIC – business with a purpose. 

Všetci veria, že výsledkom tohto projektu bude nová, moderná a revolučná diagnostika Alzheimerovej choroby prenesená do klinickej praxe v Česku a Slovensku, ktorá umožní včasnú intervenciu a sledovanie progresie tohto neurodegeneratívneho ochorenia u pacientov. A že prispejú k šíreniu povedomia o Alzheimerovej chorobe vo verejnosti, ako aj k vytvoreniu národných plánov v boji proti tejto zákernej chorobe v našich krajinách.

na snímke pavol čekan pri mikroskope
Biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. Zdroj: TASR

Zdroj: MultiplexDX International; TASR, zverejnené: 22. 11. 2022, autor: rpa