Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Českí vedci vyvinuli kompostovateľné rúška

ruska

Českým vedcom z Technickej univerzity v Liberci (TUL) sa podarilo vyvinúť rúška a respirátory z materiálu, ktorý sa v prírode rýchlo rozloží. Tieto ochranné pomôcky vyrábajú pomocou kyseliny mliečnej, vďaka čomu je možné ich kompostovať.

Polypropylén sa rozkladá aj stovky rokov

Ako uviedol vedúci katedry materiálov z Fakulty strojné TUL Petr Louda: „Je to látka, ktorú dôverne pozná aj naše telo. Kyselina mliečna sa nám pri väčšej námahe bežne vyplavuje zo svalov, čím bráni ich preťaženiu. Telo ju dokáže ľahko rozložiť a rovnako tak aj príroda. Po použití môžete takéto rúško pokojne hodiť na kompost.“

Podľa Loudu sa polypropylén, ktorý je hlavným materiálom väčšiny bežne vyrábaných chirurgických rúšok alebo respirátorov, rozkladá v prírode desiatky až stovky rokov. S kyselinou mliečnou je to rýchlejšie, no záleží to od prostredia.

V tejto súvislosti je podľa jeho slov dôležité množstvo slnečného žiarenia, vlhkosť i pôsobenie organizmov. Ako dodal Louda: „Rúško z kyseliny mliečnej pohodené do tieňa pod kameň v lese sa tiež bude rozkladať veľmi dlho.“

Inšpirácia výrobou chirurgických nití

Libereckí vedci sa pri výrobe rúšok a respirátorov pomocou kyseliny mliečnej inšpirovali z oblasti medicíny, kde sa materiály na báze biodegradácie bežne používajú napríklad pri výrobe chirurgických nití.

Kyselinu polymliečnu, ktorá je z chemického hľadiska dlhším reťazcom kyseliny mliečnej, spracovávajú libereckí odborníci elektrostatickým zvlákňováním na východiskový materiál – nanotextíliu.

Ako uviedol Jiří Chvojka z fakulty textilnej TUL: „Nanomateriál teraz vrstvíme na seba tak, aby rúška účinne filtrovali vzduch a aby sa v nich zároveň dalo pohodlne dýchať.“ Z kyseliny polymliečnej je tiež možné vyrábať aj gumičky k rúškam, čím sa redukuje ďalšie použitie plastu.

Problémom môže byť cena

Libereckí vedci z TUL pracovali na vývoji tohto ľahko rozložiteľného materiálu zhruba rok. V budúcnosti by mohli materiály, ktoré sa dokážu biologicky rozložiť, používať aj pri výrobe iných predmetov bežnej spotreby.

Z kyseliny mliečnej sa dajú napríklad ľahko vyrobiť aj nápojové fľaše ako alternatíva k PET fľašiam, ktoré sú ďalším globálnym zdrojom odpadu. Problémom je ale cena. Výroba rúška či fľaše z kyseliny mliečnej totiž momentálne stojí zhruba dvakrát toľko, ako rúško z polypropylénu či PET fľaša.

Ako doplnil Chvojka: „Cena je otázkou trhu. Pokiaľ bude po biologicky rozložiteľných materiáloch väčší dopyt, budú sa aj viac vyrábať, a tým klesne ich cena.“

Zdroj: https://www.trend.sk, zverejnené: 14. 6. 2021, autor: rpa