HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Červie diery a cestovanie v čase

Aktualita

Archívy cervia diera | StartItUp.sk

Výskum medzinárodného tímu teoretikov pod vedením Richarda Pinčáka, samostatného vedeckého pracovníka z Oddelenia teoretickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV, ukázal, že využitím červej diery a priestoru v podobe Möbiovej pásky by cestovanie v čase bolo možné. Dokonca by to nenarušilo ani princíp kauzality.

Mnohí si živote viackrát povzdychli: „Keby sa dal vrátiť čas – všetko by bolo iné a, samozrejme, lepšie.“ Ideálne, ak by sa dalo vrátiť do minulosti s dnešnými znalosťami a skúsenosťami. Bez poznania histórie by sme však pravdepodobne urobili tú istú chybu, pre ktorú sme chceli minulosť napraviť. A ktovie, možno sme sa už vrátili toľkokrát, že žijeme v najlepšej možnej prítomnosti. Čo ak by cestovanie v čase bolo naozaj možné? Využili by sme to?

Autori sa v článku Červie diery a cestovanie v čase pokúsili populárnou formou zhrnúť fyzikálne možnosti cestovania (nielen) v čase a priniesť nový pohľad na tento problém v prípade, ak sa vezme do úvahy existencia záporných dimenzií.

Zdroj: SAV; https://www.startitup.sk, zverejnené: 21. 10. 2021, autor: rpa