Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

CERN: Experimenty SPS sú opäť v prevádzke

SPS Shooting YETS 2018

Super Protónoný Synchrotrón (SPS) plní svoje superlatívne označenie. Je to druhý najväčší urýchľovač v CERNe a je posledným článkom v reťazci urýchľovača, ktorý dodáva lúče častíc do Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC). A čo viac, dodáva lúče do radu experimentov bez LHC, ktoré sa zaoberajú pôsobivou škálou tém, od presných testov Štandardného modelu časticovej fyziky až po štúdie kvarku-gluónovej plazmy, stavu hmoty, o ktorom sa predpokladá, že krátko existoval po veľkom tresku.

Po horúcom reštarte Protónového synchrotrónového posilňovača a Protónového synchrotrónu po druhom dlhom odstavení komplexu urýchľovačov CERN sú SPS a jeho experimenty teraz opäť v prevádzke.

SPS dodáva lúče častíc do všetkých experimentov CERN v severnej oblasti (NA), do súvisiacich oblastí testovacích lúčov, ako aj do experimentu AWAKE, ktorý skúma využitie budiaceho poľa vytvoreného protónmi, ktoré prechádzajú plazmou, na urýchlenie nabitých častíc, a do zariadenia HiRadMat, ktoré testuje materiály a súčiastky urýchľovača v extrémnych podmienkach.

Experimenty NA sú základným prvkom experimentálnych programov laboratória. NA58 / COMPASS študuje, ako kvarky a gluóny tvoria zložené častice, ako sú protóny a pióny. NA61 / SHINE skúma kvark-gluónovú plazmu a meria častice na experimenty s neutrínmi a kozmickým žiarením. NA62 študuje vzácne rozpady kaónov a hľadá nové ťažké neutrálne leptóny. NA63 skúma radiačné procesy v silných elektromagnetických poliach. NA64 hľadá nové častice, ktoré by mohli niesť novú silu medzi viditeľnou hmotou a temnou hmotou, alebo ktoré by samy mohli vytvoriť temnú hmotu. V neposlednom rade bude nový experiment NA65, ktorý bol schválený v roku 2019, vykonávať merania tau neutrín pre experimenty s neutrínami a pre testy štandardného modelu.

NA62 práve reštartoval zber údajov pre fyzikálne štúdie a zostávajúce experimenty tak začnú robiť v najbližších týždňoch a mesiacoch. Medzi najdôležitejšie patrí spustenie NA65 v septembri 2021 a prvý pilotný pokus v októbri 2021 na experimenty navrhnuté v rámci iniciatívy Physics Beyond Colliders, ako napríklad AMBER (nástupca COMPASS) a NA64m (NA64 s lúčmi miónov).

Ako uviedol Johannes Bernhard, vedúci styčného tímu Sekcie experimentov v CERNe: „Je vždy vzrušujúce byť svedkom opätovného spustenia experimentov, rovnako ako vidieť čerstvé údaje, ktoré prinášajú, a to nielen po rozsiahlych aktualizáciách, ktoré prešli za posledné dva roky. A ak sú minulé sezóny zberu údajov nejakým náznakom, bude k dispozícii množstvo nových fyzikálnych výsledkov, ktoré je možné stráviť a nasmerovať do budúcich štúdií.“

Zdroj: CERN, zverejnené: 17. 8. 2021, autor: rpa