Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Cena Marie Heim-Vögtlinovej – vynikajúcim mladým výskumníčkam vo Švajčiarsku

Portraits of seven laureates of the Marie Heim-Vögtlin Prize

Od roku 2009 udeľuje Švajčiarska národná nadácia na podporu vedy (SNSF) Cenu Marie Heim-Vögtlinovej vynikajúcim mladým výskumníčkam. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien 8. marca minulé laureátky uvažujú o cene a o tom, čo pre nich znamenala.

Prvú cenu Marie Heim-Vögtlinovej získala Viviane Hessová. Ako si spomína výskumníčka rakoviny z Fakultnej nemocnice v Bazileji: „Cítila som, akoby ma niesli všetky ženy predo mnou aj po mne.“ Teraz je Viviane profesorkou onkológie a pokračuje v práci na optimalizácii liečby pacientov s gastrointestinálnymi nádormi.

Úspešná kariéra

Všetky minulé laureátky zdôrazňujú, že cena bola veľkým uznaním a motiváciou. Od svojho víťazstva úspešne pokračovali vo výskume vo Švajčiarsku aj v zahraničí.

Paleoklimatologička Anna Nele Meckler (držiteľka ceny za rok 2015) dnes pracuje na univerzite v Bergene v Nórsku; v decembri 2020 získala jeden z najžiadanejších výskumných grantov Európskej rady pre výskum – je to už jej druhý grant ERC! Pri pohľade späť si hovorí, že cena zvýšila jej sebavedomie aj kariérne vyhliadky počas kritickej postdoktorandskej fázy. Cena bola povzbudením aj pre Mathilde Bouvel (2017): „Cena Marie Heim-Vögtlinovej bola zlomovým bodom, pretože urýchlila moju integráciu na Matematickom ústave Univerzity v Zürichu.“

Luzia Malär (2013) zdôrazňuje, že cena zvýšila jej viditeľnosť na univerzite a vo výskumnej komunite. Je špecialistkou na správu digitálnych značiek a vyučuje na univerzite v Berne. A to povzbudilo biologičku Armelle Corpet (2015), výskumnú pracovníčku a učiteľku na Univerzite Clauda Bernarda v Lyone, aby zohrávala aktívnu úlohu pri propagácii žien vo vede. To viedlo k jej účasti na „La Science Taille XX Elles“, obrazovej kampani spoločnosti Femmes & Sciences, ktorá prebieha od roku 2018.

Vďaka tejto cene dostanú vedkyne finančné odmeny vo výške 25 000 CHF. Právnička Charlotte Blattnerová (2020), ktorá sa nedávno vrátila do Švajčiarska po štúdiu v Severnej Amerike, chce tieto peniaze použiť na organizáciu simulovaných súdnych sporov (moot courts) a písomnej súťaže pre študentov. Claire Jacob (2012) použila tieto peniaze na preklenutie medzier vo financovaní výskumu. Po úspešnom založení vlastnej výskumnej skupiny na Univerzite vo Fribourgu teraz pracuje v Mainzi v Nemecku, kde v roku 2018 získala profesorský titul v odbore neurobiológia.

Vytváranie rovnakých príležitostí

Odkedy Marie Heim-Vögtlinová absolvovala Univerzitu v Zürichu ako prvá lekárka vo Švajčiarsku v roku 1874, sa veľa zmenilo. Rovnosť pohlaví je však ešte stále dosť ďaleko, zhodujú sa laureátky. Všetky dúfajú v ďalšie zmeny, aby ženy, ktoré sa venujú akademickej kariére, mohli využívať rovnaké príležitosti ako ich mužskí kolegovia.

SNSF udelí nasledujúcu cenu Marie Heim-Vögtlinovej v roku 2021. Meno víťazky bude zverejnené na jeseň 2021.

Viac informácií

Zdroj: http://www.snf.ch, zverejnené: 8.3.2021, autor: rpa