Európska komisia sa zamerala na úlohu batérií pri prechode na nízkouhlíkovú ekonomiku a na jej rolu pri znižovaní emisií skleníkových plynov do roku 2030. Batérie predstavujú najrýchlejšie sa rozvíjajúcu technológiu pre skladovanie energie a budú zohrávať kľúčovú úlohu pri plnení cieľa Európskej únie znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55%.
Z programu Horizont 2020 bolo podporených viacero výskumno-inovačných projektov v celkovom objeme 0,5 miliardy EUR. Od roku 2018 boli všetky výzvy zamerané na podporu rozvoja batérií sústredené do jedného pracovného programu a programovanie výziev zohľadňovalo potreby a priority rôznych sektorov energetiky, dopravy a iných odvetví priemyslu. Z dlhodobého časového hľadiska je významnou podporou iniciatíva Battery 2030+.
Dopady podpory z Programu H2020 budú viditeľné v najbližšom období, keďže veľa projektov stále prebieha a mnohé ďalšie budú zahájené v tomto roku. S nástupom programu Horizont Európa bude v rámci 2. Destinácie Klastra 5: Klíma, energetika a mobilita možnosť získať ešte väčšiu podporu práve na zaistenie vedúceho postavenia technologického výskumu batérií a batériových aplikácií. Prvé výzvy sa očakávajú už začiatkom mája tohto roku a budú zamerané na:
• vývoj výkonnejších, bezpečnejších, tepelne stabilnejších, udržateľnejších lítium-iónových batérií generácie od 3b po 4a a 4b na podporu elektromobility a ďalších aplikácií
•nové environmentálne a udržateľné technológie pri výrobe elektród a článkov
•trvalo udržateľné, bezpečné a efektívne recyklačné procesy spracovania odpadov z batérií
Tieto prvé témy budú vyhlasované v rámci Európskeho partnerstva pre stacionárne aplikácie a e-mobilitu (Battery Partnership), ktoré urýchli rozvoj a zavádzanie európskeho hodnotového reťazca pre batérie. Cieľom partnerstva je v krátkodobom až strednodobom horizonte podporiť rozvoj európskeho výskumného a inovačného ekosystému svetovej úrovne v oblasti batérií (ktorý v súčasnosti neexistuje) s cieľom dosiahnuť vedúce postavenie Európy v priemysle pri navrhovaní a výrobe batérií pre ďalšiu generáciu stacionárnych aj mobilných aplikácií. Z dlhodobého hľadiska je cieľom vyvinúť technológiu futuristických batérií po roku 2030.
Okrem očakávaných výziev na predkladanie projektových návrhov prispieva EÚ priamo do výskumu a inovácií v oblasti batérií prostredníctvom svojich moderných výskumných laboratórií v Petten (Holandsko) a Ispra (Taliansko), ktoré prevádzkuje Spoločné výskumné centrum Európskej Komisie (Commission’s Joint Research Centre).
Viac informácií nájdete v správe Európskej komisie.
Zdroj: EK, 31.3.21, mit