Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

28 nových projektov vo Švajčiarsku na výskum koronavírusu financovaných z NRP „COVID-19“

Vo Švajčiarsku sa začal nový výskum na lepšiu kontrolu COVID-19. Investovaných bolo 18,6-miliónov CHF do projektov, ktoré preskúmajú inovatívne riešenia a vypracujú odporúčania v oblasti verejného zdravia.

Na základe mandátu Spolkovej rady SNSF (Swiss National Science Foundation) začal 30. apríla 2020 národný výskumný program „COVID-19“ (NRP 78) s cieľom zlepšiť chápanie choroby koronavírusu 2019 (COVID-19), poskytovať odporúčania pre klinické riadenie a verejné zdravie, a urýchliť vývoj vakcín, terapeutík a diagnostiky. Boli vybrané výskumné projekty, ktoré sa majú financovať. Prehľad:

Predložené žiadosti: 190
Žiadosti zamietnuté z formálnych dôvodov: 1
Stiahnuté žiadosti: 1
Hodnotené žiadosti: 188
Projekty schválené v oblasti biomedicíny, klinického výskumu, epidemiológie a prevencie: 23 zo 154
Projekty schválené v matematických, prírodných a technických vedách: 1 z 19
Projekty schválené v humanitných a spoločenských vedách: 4 z 15

Experti zo Švajčiarska a zo zahraničia preskúmali žiadosti a tie najlepšie vybral medzinárodný hodnotiaci panel. Konkurencia o dostupné prostriedky boli intenzívne a komisia bola nútené odmietnuť veľa vynikajúcich projektov. Z dostupných finančných prostriedkov je možné financovať približne 15 % žiadostí.

Financované projekty odrážajú široký tematický rozsah NRP 78. Sú uvedené v registri projektov pre výskum COVID-19 vo Švajčiarsku. Štyri príklady projektov:

Onur Boyman, Jakob Nilsson z Univerzitnej nemocnice v Zürichu, Bernd Bodenmiller z Univerzity v Zürichu a Daniel Pinschewer z Univerzity v Bazileji sa chcú dozvedieť viac o primárnej imunitnej odpovedi a počiatočnej fáze pamäti imunitného systému v miernych aj závažných prípadoch choroby. Tieto znalosti sú dôležité pre klinické diagnózy a zásobovanie, vývoj vakcín a politické rozhodovanie.

Timo Ohnmacht z Univerzity aplikovaných vied a umení v Lucerne a jeho tím skúma, ako pandémia mení spôsob, akým ľudia cestujú, a do akej miery sú akceptované a dodržiavané nefarmakologické zásahy, ako je sociálne dištancovanie, umývanie rúk a ochranné masky, počas prázdnin. To by mohlo pomôcť zlepšiť ochranné opatrenia v odvetví cestovného ruchu.

Sandrine Gerber z EPF Lausanne, Igor Stefanini z Univerzity aplikovaných vied a umenia južného Švajčiarska (SUPSI) a Francesco Bertoni z Università della Svizzera italiana (USI) vyvíjajú malé prenosné zariadenie, ktoré by odhalilo nový koronavírus (Sars-CoV) -2) na letiskách, na železničných staniciach a na iných verejných priestranstvách, kde zrýchlené sledovanie môže prispieť k včasnému odhaleniu choroby.

Marc Yves Donath z Univerzity v Bazileji, Manuel Battegey z Fakultnej nemocnice v Zürichu a Philip Schütz z kantonálnej nemocnice Aarau začínajú multicentrickú štúdiu s pacientmi s cukrovkou, ktorí patria do obzvlášť zraniteľnej skupiny ľudí. Cieľom je testovať účinnosť lieku Canakinumab pri liečbe pacientov trpiacich cukrovkou COVID-19 a cukrovkou 2. typu.

Riadiaci výbor a začiatok výskumu

Ďalším krokom bude vytvorenie riadiaceho výboru pre NRP (National Research Programme). Výbor bude radiť výskumným pracovníkom a prispievať k vykonávaniu výsledkov výskumu. Jej členmi sú národní a medzinárodní experti a pozostáva z jedného zástupcu Federálneho úradu pre verejné zdravie (FOPH) a Innosuisse.

Výskumné projekty sa môžu začať okamžite, aby sa zabezpečilo, že výsledky dvojročného výskumného programu budú k dispozícii čo najskôr. Úrady, politici, zdravotnícki pracovníci, občania a verejné inštitúcie môžu očakávať, že dostanú potrebné vedecké informácie pre rozhodnutia založené na dôkazoch, ktoré chránia verejné zdravie a pomáhajú normalizovať verejný život a hospodárstvo.

Poslaním NPR „COVID-19“ je podporovať spoluprácu medzi výskumnými pracovníkmi a odborníkmi z praxe, ako aj zdravotníckymi orgánmi a organizovať konferencie, na ktorých sa môžu uskutočňovať výmeny medzi rôznymi vedeckými disciplínami. V tejto súvislosti sa budú spoločne posudzovať projekty osobitnej výzvy SNSF na výskum koronavírusu a NPR „COVID-19“.

Ďalšie informácie:

Zdroj: SNSF, zverejnené: 4.8.2020, autor: rpa