Dokáže medicína zabrániť degenerácii mozgu? Je možné, že budeme čítať cudzie myšlienky? Ako mozog pracuje, pokiaľ dlho nespí a ako funguje naša pamäť? 14. marca 2022 začal festival Týždeň mozgu 2022, ktorý prinesie najzaujímavejšie objavy a trendy z odboru neurovied. Jeho program, z veľkej časti dostupný online, potrvá až do 20. marca 2022.
O fungovaní nášho najdôležitejšieho orgánu nám veda podáva čoraz viac informácií. Odhaľuje fascinujúce procesy, pomocou ktorých sa z nervových spojení rodí vedomie, vznikajú myšlienky a emócie. Priblížiť tento zložitý orgán verejnosti a nahliadnuť do jeho funkcií si kladie za cieľ 23. ročník festivalu Týždeň mozgu.
Veda prístupná pre každého
Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV ČR pre divákov zhrnie mechanizmy vzniku bolesti. Tí sa tak dozvedia, kde bolesť vzniká a prečo ju cítime, alebo ako súvisí s rôznymi chorobami tela. S chorobami, ale psychickými, súvisí prednáška Filipa Španiela z Národného ústavu duševného zdravia ČR. Ten vysvetlí, prečo psychiatrickej diagnózy nerešpektujú skutočné biologické hranice ochorenia.
V oblasti duševného zdravia sa bude pohybovať aj prednáška psychológa Martina Andersa. Rozoberie pozitívne aj negatívne vplyvy psychickej záťaže na naše životy. Ako stres ovplyvňuje ľudské telo a ktoré choroby môže vyvolávať? Na rad sa dostane aj spánok. Môže jeho nedostatok byť príčinou Alzheimerovej choroby? Na túto tému si pripravila prednášku Soňa Nevšímalová z Neurologickej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej.
Hlavný program festivalu tento rok tvorí tucet popularizačných prednášok odborníkov z odboru teoretických a klinických neurovied, psychológie a medicíny. Prednášky sú na programe každý všedný deň v popoludňajších a večerných hodinách. Neprídu o nich ani návštevníci mimo hlavného mesta, väčšina z nich totiž bude vysielaná online.
Akcie v rámci celej ČR
Bohatý je aj sprievodný program festivalu. Ten ponúkne okrem seminárov aj množstvo besied, workshopov, filmov či výstav. Ako vysvetlil Josef Syka z Ústavu experimentálnej medicíny AV ČR: „Prednášky z hlavného cyklu dopĺňa odľahčený sprievodný program s praktickými ukážkami a cvičeniami jednoducho využiteľnými pre náš každodenný mozgový tréning.“
Vybrané sprievodné akcie je možné navštíviť aj osobne, a to nielen na území Prahy, ale aj v Olomouci, Hradci Králové, Plzni alebo v Jihlave. Sprievodný program si pre návštevníkov pripravili ústavy AV ČR, univerzity a vysoké školy a renomované výskumné inštitúcie.
Napríklad v olomouckej Pevnosti poznania môžete navštíviť osemmetrovú maketu ľudského mozgu, ktorá je súčasťou expozície Rozum v hrsti. A prednáška technologického inštitútu CEITEC v Brne sa zameria na efekt tanca na mozgové funkcie u seniorov a pacientov s miernou kognitívnou poruchou. Záujemcovia o túto tému mimo moravskej metropoly nemusia zúfať, prednáška bude prístupná na internete. Vysoká škola polytechnická Jihlava si zase pripravila workshop s hádankami na precvičovanie pamäti a mozgu pre malých aj veľkých. Na osobné stretnutie a besedu o zdravom spánku, vás pozýva Lekárska fakulta v Hradci Králové.
Čerpajte vedomosti z pohodlia domova
Väčšinu prednášok z hlavného aj vedľajšieho programu Týždňa mozgu 2022 je možné sledovať na Facebooku festivalu a tiež na YouTube kanáli Akadémie vied ČR. Hlavný prednáškový cyklus je prístupný zadarmo bez nutnosti registrácie. Na niektoré akcie zo sprievodného programu je však potrebné rezervovať sa vopred.
Podrobný program všetkých akcií a možnosť rezervácie nájdete na webe Týždňa mozgu, kde si jednotlivé prednášky budete môcť pustiť aj zo záznamu.
Zdroj: https://www.avcr.cz, zverejnené: 15. 3. 2022, autor: rpa